Pro změnu dobré zprávy – irbis horský, také nazývaný sněžný levhart, byl ještě nedávno zapsaný na seznamu ohrožených druhů, nicméně nyní se posunul o jeden stupeň ohroženosti správným směrem, a je pouze „zranitelný“. I tak se ale jedná o skvělou zprávu, neboť se zdálo, že v přírodě dočista vyhyne.

Aby byl druh označený za „zranitelný“, musí jeho celkové množství klesnout pod 10 000 jedinců schopných se množit a s populačním poklesem alespoň 10 % během tří generací. Dle současných odhadů se v přírodě nachází okolo 4000 dospělých sněžných levhartů, a to v Himálaji, těžko dostupném pohoří ve střední Asii.

4000 jedinců je sice zoufale nízké číslo, ale může nás alespoň těšit, že konečně opět roste, neboť se nedávno nacházelo na ještě horší úrovni. Odborníci ale věří, že toto zvíře ikonické pro středoasijská pohoří stále čelí řadě vážných nebezpečí. Nejhorším nepřítelem jim zřejmě není změna klimatu (ačkoliv se údajně jedná o jeden z nejvýznamnějších důvodů), ale pytláci a lovci, kteří je zabíjí buďto pro kožešinu, anebo aby je odehnali od dobytka.

Doktor Tom McCarthy, mezinárodně uznávaný expert, řekl stanici BBC: „Aby byl irbis považovaný za ohrožený druh, musí mít méně než 2500 dospělých jedinců a musí vykazovat vysokou rychlost úpadku. Obě tyto podmínky nyní považujeme za extrémně nepravděpodobné, což je dobrá zpráva, ale stále to neznamená, že jsou sněžní levharti v bezpečí nebo že je čas začít slavit.“

Irbis byl dle serveru IFLScience na seznamu ohrožených druhů už od 70. let minulého století. Kvůli těžko dostupnému prostředí, v němž se vyskytuje, bylo pro experty obtížné jeho populaci řádně kontrolovat a odhadovat. Zatímco někteří vědci tvrdí, že irbis bojuje o holé přežití, jiní naopak prohlašují, že druh a jeho počty vzkvétají.

Snow Leopard Trust, nejstarší a prominentní nezisková organizace výhradně zaměřená na ochranu irbisa, se změnou statusu ovšem silně nesouhlasí. „Věříme, že by to mohlo mít pro tento druh vážné následky,“ napsal tým na svém blogu. Tento názor zastává zřejmě z jednoduchého důvodu, že posun dobrým směrem může vést ke zvolnění snah druh zachovat, a pozvolnou obnovu tak poškodit, dokonce i takovým způsobem, že se stane opět ohroženým. I přesto se zdá, že toto krásné zvíře nás v nejbližší době ještě neopustí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/snow-leopards-no-longer-considered-endangered/ http://www.bbc.com/news/world-asia-41270646 https://www.snowleopard.org/frequently-asked-questions-on-snow-leopards-red-list-status/