Poslanecká sněmovna schválila návrh komunistů na zneplatnění memoranda o těžbě lithia v Krušných horách, které podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček s australskou firmou European Metals Holdings. Hlasování předcházela téměř devítihodinová debata. Nyní musí rozhodnout vláda Bohuslava Sobotky – tedy ta stejná vláda, která hodlala české lithium podloudně ukrást národu a věnovat ho na stříbrném podnose nadnárodním těžařům.

Na základě ministrem průmyslu a obchodu Havlíčkem podepsaného memoranda, o němž Šifra informovala zde, hodlá český stát darovat lithium soukromé firmě, která mu za to nabízí ve firmě podíl. Je to asi podobné, jako kdybyste někomu z pozice manažera jen tak dali milion korun, on by za to podniku, který spravujete, dal tisícikorunu, a ještě byste se svým zaměstnavatelům pochlubil, jak skvělý obchod jste pro ně udělali…

Regenračné centrum

S těžbou lithia, které se využívá při výrobě baterií, by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Podle odhadů se pod Cínovcem nachází 3 až 6 procent světových zásob lithia, což by mohlo vynést až 3 biliony korun. Jenže ne Česku…

„Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby memorandum vzhledem k zřejmé neurčitosti jeho předmětu prohlásila za nulitní,“ stojí v návrhu KSČM, pro který nakonec zvedlo ruku nejvíce poslanců. Ti schválili také usnesení, že memorandum podepsané ministrem Havlíčkem se společností European Metal Holdings není pro Českou republiku závazné. Neschválili ovšem návrh, který by vládě uložil zpracovat zákon ponechávající vytěžené rudy a vzácné kovy v rukou státu. „Memorandum, které podepsal ministr průmyslu Havlíček, může být vrcholem ledovce, jehož devět desetin bývá skryto pod povrchem. Může to mít devastující následky a bylo podepsáno v rozporu se zákonem. Australské firmě se otevře možnost vyvést peníze v hodnotě několika státních rozpočtů z České republiky,“ varoval v úvodu jednání předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Na tom ale nic nemusí změnit ani usnesení českých poslanců, neboť je otázka, jak by Česko obstálo před případnou arbitráží, k níž ho může hnát firma EMH za „zmařenou investici“.

Po úmorné diskusi poslanců, která připomínala spíše předvolební mítink, Sněmovna kolem šesté hodině večer odhlasovala program schůze. Jediným bodem pořadu bylo posouzení podpisu ministra průmyslu pod memorandem o těžbě lithia na území České republiky. Vzhledem k velkému počtu přihlášených diskutérů si ovšem poslanci odhlasovali protažení jednání i po deváté hodině večer.

Regenračné centrum

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček během své faktické poznámky označil jednání a výtky kritiků za sprostý útok na něj a na sociální demokracii. „Je to nechutné a odporné. Je náramné, jak si v této pseudokauze notují pánové Babiš, Filip a Okamura. Je to snad ukázka budoucí vládní spolupráce? Stranám není cizí vůbec nic, ani lhaní, překrucování faktů a házení špíny na politické protivníky,“ reagoval. Otázka je, jestli spíš není nechutné a odporné to, že on bez vědomí poslanců i občanů této republiky podepsal smlouvu, která slibuje převést nerostné bohatství České republiky do rukou korporace s anonymními vlastníky, aniž by z toho Česko něco mělo, a ještě to drze nazývá pseudokauzou.

Komunisté rovněž chtěli, aby vláda prohlásila memorandum za neplatné a aby Sněmovna uložila vládě zpracovat zákon, který by umožnil, aby stát nakládal se strategickými surovinami jako lithium, rubidium a wolfram.

Hlasovalo se také o návrhu KDU-ČSL nebo Tomia Okamury. Těžit podle jeho návrhu by měl státní podnik a zisk musí zůstat ve státním rozpočtu, na Česko by muselo být vázáno i zpracování lithia. Okamura soudí, že právo na kov získala malá skupina spekulantů a odpovědnost nese celá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, promrhala podle něho miliardy. Poslanci ovšem pro tyto návrhy ruku nezvedli.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra