Dnes uplynulo 50 let od nejznámějšího incidentu, který symbolizuje americké válečné mise ve světě – vyvraždění obyvatel vietnamské vesnice My Lai. 16. března 1968 příslušníci americké námořní pěchoty obzvláště krutým způsobem pozabíjeli kolem pěti set neozbrojených vesničanů, včetně dětí.

USA bombardovaly severní Vietnam a americké jednotky na jihu hledali příslušníky jihovietnamských partyzánských jednotek Vietkong v rámci strategie „pátrej a znič nepřítele“. Američané se údajně domnívali, že je vesnice My Lai baštou Vietkongu, plná partyzánů. Evidentně to ale nebyla pravda.

Útok na vesnici zahájilo 120 příslušníků roty Charlie prvního praporu 20. pěší divize z 11. výsadkové brigády za podpory dělostřelectva a vrtulníků před osmou hodinou ranní a šlo od počátku o naprostý masakr neozbrojených vesničanů. Podle vietnamských údajů zahynulo při tříhodinovém (!) útoku 504 lidí, z toho přes 170 dětí. Nejmladší oběti byl jeden rok. Američtí vojáci navíc srovnali se zemí asi 300 domů.

Američané událost samozřejmě tajili a mluvili o jakési bitvě s Vietkongem, jenže pravdu řekl veterána Richard Ridenhouer, který se znal s členy roty Charlie. Strašlivou pravdu o průběhu demokratizace Vietnamu zveřejnil poprvé v listopadu 1969 slavný novinář Seymour Hersh, který za to dostal novinářskou Pulitzerovu cenu. Tento „incident“ je nejznámější, rozhodně ale nebyl jediný. Američané srovnali se zemí během války na 4000 vietnamských vesnic a měst.

Od té doby se americké válečné běsnění v nejrůznějších zemích světa stalo normou a způsobem, kterým si udržují USA pozici supervelmoci a hájí své zájmy. Ať už jde o bombardování Srbska nebo okupaci Afghánistánu či Iráku.

Většina těchto válek má také společného jmenovatele – falešnou záminku pro jejich rozpoutání. Například zmíněná vietnamská válka se údajně rozhořela po přestřelce mezi americkým torpédoborcem Maddox a severovietnamskými torpédovými čluny v srpnu 1964 v Tonkinském zálivu.

Jenže tento incident se nikdy nestal. Nově odtajněné dokumenty z Národní bezpečnostní agentury, o které požádala Federace amerických vědců (FAS), v roce 2008 potvrdily „konspirační teorie“.

Americký ministr obrany Robert McNamara v roce 1964 severovietnamské síly obvinil z útoku na americké lodě, „důkazy posléze předložil Kongresu a prezident Lyndon Johnson zahájil válku. Jenže nejenže důkazy o nočním útoku neexistovaly, hlavně k němu vůbec nedošlo.

Od té doby si takto vyrobili Američané „důkazy“ potřebné pro vstup do války ještě mnohokrát. Asi nejznámější je výmysl o chemických zbraních v Iráku či pobyt Usámy bin Ládina v Afghánistánu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra