To, co bylo označováno jako konspirační teorie, nabývá konkrétnějších obrysů. Mezi „konspirační teoretiky“ se totiž zařadil nově i slovenský premiér Robert Fico. Ten po nedělním projevu prezidenta Andreje Kisky doslova prohlásil, že prezidentovo prohlášení „nebylo napsané na Slovensku“. „Toto jeho prohlášení má rukopis lidí, kteří absolutně neznají ústavněprávní tradice a pravidla na Slovensku a sledují úplně jiné cíle, než je stabilita naší země,“ zdůraznil Fico, aniž by řekl, kdo podle něj Kiskův projev psal.

V té době již začala vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové tvrdě zneužívat opozice, která obvinila z jejich smrti premiéra Fica a jeho garnituru. A to za mohutné a nekritické podpory médií, která rovněž popisují vraždu v souvislosti s italskou mafií a lidmi z premiérova okolí, ačkoli jde jen o jednu z možností. Psali jsme o tom zde či zde.

To už začalo být jasné, že se vražda novináře a jeho partnerky stává rozbuškou pro snahu zbavit se Ficovy vlády. Ta je sice u velkého počtu Slováků krajně nepopulární, ale to nic nemění na tom, že jde o cynické zneužití tragické smrti dvou lidí.

A právě tady to začalo být zajímavé. V pondělí premiér Fico svou poznámku lehce rozvedl: „Události, které se staly po vraždě, mají nějaký rukopis. (…) Chci panu prezidentovi dát jednoduchou otázku: 20. září 2017, New York, Pátá avenue. Proč šel prezident Slovenské republiky na soukromou půdu k člověku, který má velmi pochybné jméno? Ten člověk se jmenuje pan Soros,“ položil řečnickou otázku Fico. „A proč si na toto setkání nevzal s sebou žádného představitele slovenského ministerstva zahraničí?“ Předseda vlády chce vědět, o čem toto setkání bylo. „To, co se děje po vraždě novináře a jeho přítelkyně, naznačuje, že je zde pokus o totální destabilizaci,“ upozornil premiér.

Americký miliardář a filantrop George Soros ústy svého mluvčího potvrdil, že se s Kiskou loni v září setkal, řešili spolu prý pouze integraci Romů.

Fico zároveň na Kisku zaútočil i kvůli tomu, že se podle jeho názoru postavil na stranu opozice. „Na stranu opozice, která říká, že v této zemi je potřeba udělat nějaký převrat. Tato země má vládu, která je demokraticky legitimní, protože vznikla na základě demokratických parlamentních voleb. Pokud máme nějaké problémy, tak si je vyřešíme sami, a v žádném případě k tomu nepotřebujeme pana prezidenta,“ řekl premiér Fico.

Právě organizace napojené na George Sorose a jeho neziskovky se podezřele často motají tam, kde padají vlády. Třeba na Ukrajině padla nejen vláda, ale země se octla v regulérní válce. George Soros financuje i opozici proti Donaldu Trumpovi v USA, podporuje multikulturalismus, genderovou ideologii a demokracii made in USA, která se až příliš často utopí v krvi. Financuje například i obskurní spolky jako Evropské hodnoty.

Velká média jeho roli dlouhodobě bagatelizují – buď o něm píší jako o dobrodinci a filantropovi, nebo vůbec; naopak na každého, kdo o něm mluví, pořádají hony. Faktem ale je, že Open Society Fund Goerge Sorose jim často a ráda udílí novinářské ceny, případně novináři a aktivisté sedí rovnou ve správních radách jeho organizací. Třeba Daniela Drtinová z DVTV či Šimon Pánek z Člověka v tísni.

Slovenská média reagovala na projev premiéra Roberta Fica velmi kriticky. „Fico se stal učněm autokrata Viktora Orbána a začal se ohánět ikonickým jménem pro každého konspirátora: Georgem Sorosem,“ napsal dokonce deník SME. Právě maďarský premiér Viktor Orbán se vůči Sorosovi vymezuje nejostřeji a snaží se jeho neziskovky dostat pod kontrolu tak, aby nemohly ovlivňovat a podkopávat domácí politiku.

„Premiér kráčí po cestě orbánovské nenávistné kampaně ve chvíli, kdy od něho národ očekává alespoň nějaké náznaky morální a politické odpovědnosti. On však pohotově našel cizího nepřítele, který řídí jeho kritiky, média a snad i samotného prezidenta. Je to otestovaná taktika novodobých autokratů a ti se rádi a rychle učí jeden od druhého.“

Ano, Fico mohl vytáhnout Sorosovu kartu proto, že na něj doma sílí tlak, a tím by mohl částečně odklonit pozornost. Možné je i to, že si prezident Kiska opravdu povídal s panem Sorosem o trudném životě slovenských Romů a na ničem jiném jim nezáleží. Vzhledem k tomu, v čem všem již měl George Soros prsty, co dlouhodobě podporuje, o co se snaží a jak ho média srdnatě hájí, je ale také dost dobře možné, že má Robert Fico pravdu; a navíc ví víc, než dosud prozradil.

Ať tak či onak, neziskové organizace by měly pomáhat lidem a ne zasahovat do politiky. Média by zase měla brát v úvahu všechny možnosti a ne místo novinařiny provádět aktivismus. Stejný aktivismus, jaký dělá – snad jen shodou okolností – právě George Soros a jemu podobná individua.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra