Prestižní sportovní klub Real Madrid podepsal obchodní dohadu s dubajskou společností Marka. Jeden z bodů této dohody je i odstranění malého kříže z oficiálního reklamního zboží, které se má prodávat v některých arabských zemích (Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Omán, Spojené arabské emiráty). Marka se totiž obává, že by křížek na reklamních předmětech odradil muslimské zákazníky od nákupu. Viceprezident zmíněné společnosti Chalid al-Meiri v rozhovoru pro Reuters potvrdil, že se v uvedených arabských zemích bude prodávat verze bez kříže.

Real Madrid za to čelí obvinění, že zaprodává část své identity (znak jen s drobnými úpravami používá od roku 1931) jen kvůli vyšším ziskům. Florentino Pérez, který Real Madridu šéfuje, samotnou akci považuje za upevnění vztahů s Emiráty. „Tato dohoda pomůže klubu v dobývání srdcí fanoušků ve Spojených arabských emirátech,“ řekl Pérez.

Regenračné centrum

Viceprezident společnosti Marka a vlastník Real Madrid Café v Dubaji Khaled Al-Mheiri se vyjádřil takto: „Musíme být citliví vůči částem zálivu, které jsou dosti citlivé vůči produktům nesoucí kříž.“

Změna loga není na pohled až tak patrná. A přece je zásadní. Foto SB Nation

Od klubu se to dá považovat za obchodní tah, který má zvýšit prodej triček Arabům, ale leckoho by mohla napadnout otázka, jestli by nějaký arabský klub vyjmul ze svých triček půlměsíc, aby nepobouřil křesťana. A také zda není změna v logu, na kterém stojí dlouhá historie jednoho z nejslavnějších klubů, přehnaný.

Regenračné centrum

Jsou důležitější obchodní vztahy a výdělky, nebo kulturní dědictví? Toť otázka. Zdá se, že to každý vnímá jinak a ve zcela rozdílném rozsahu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.marca.com/en/football/real-madrid/2017/01/24/5887be87268e3e9c3e8b46a3.htmlhttp://www.dailymail.co.uk/sport/article-2853930/Real-Madrid-remove-Christian-cross-official-crest-UAE-sponsorship-deal.html#ixzz4X191xdn8http://fotbal.idnes.cz/real-madrid-odstrani-v-muslimskych-zemich-ze-znaku-kriz-p20-/fot_zahranici.aspx?c=A170125_140436_fot_zahranici_dc