Francouzský národní poklad, 850 let stará katedrála Notre Dame, málem lehl popelem. Pařížským hasičům se nakonec podařilo zachránit od úplného zničení alespoň konstrukci.

Slavný Chrám Matky Boží, který stojí na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině a jehož stavba trvala 182 let, je domovskou katedrálou pařížské římskokatolické arcidiecéze a patří mezi nejkrásnější gotické stavby v Evropě.

Požár vypukl v pondělí okolo 19. Hodiny. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit. Přesto byla zničena střecha katedrály i centrální věž s menším zvonem.

Francouzský prezident měl ten večer promluvit k národu a představit výsledky tříměsíční celonárodní debaty, kterou vyvolaly masivní protesty žlutých vest. Francie se totiž zmítá v ekonomických problémech a lidem dochází trpělivost; jejich hněv navíc posiluje to, že se Macron snaží provádět takzvané liberální reformy, o kterých před volbami mnoho jeho voličů nemělo ani tušení.

Místo projevu ale prezident vyrazil ke katedrále a slíbil její obnovu. „Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme,“ uvedl na místě neštěstí. Při té příležitosti rovnou vyhlásil mezinárodní sbírku. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní skupiny Kering, do jejíhož portfolia patří luxusní módní značky jako Gucci, Yves Saint Laurent nebo Alexander McQueen, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur, tedy 2,6 miliardy Kč. Několik sbírek se rozběhlo i na internetu.

Na místě podle tisku bojovalo s požárem okolo 400 hasičů, kteří uzavřeli okolí, a s pomocí 18 vodních děl se jim podařilo šíření požáru zastavit. „Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu,“ oznámil pozdě večer generál Jean-Claude Gallet, velitel brigády hasičů v Paříži. „Oheň ztratil na intenzitě,“ dodal náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez.

Jelikož má stavba dřevěné krovy, hořela velmi rychle. Rozsah škod zatím samozřejmě není přesně znám, ale jisté je, že se hasičům podařilo uchovat třeba trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, velmi významné relikvie.

Notre Dame je národní symbol, nesmírně cenné kulturní dědictví. Stavba nacházející se uprostřed Paříže bývá považována za nejvýznamnější z francouzských katedrál, i když měla ve středověku konkurenci v Remeši a významné bylo třeba i opatství v Saint-Denis. Konaly se v ní ty největší slavnosti a pro veřejnost a běžné bohoslužby se otevírala jen o velkých svátcích. Patří též mezi nejvýznamnější turistické atrakce – každý den ji navštívilo až 35 000 lidí.

O příčině požáru lze zatím pouze spekulovat. Na dosavadních informacích je ale pozoruhodná jedna věc. Francouzská média píší o tom, že příčina požáru sice není známa, ale jedním dechem citují zástupce pařížských hasičů, podle kterých by mohl souviset s projektem renovace špičky kostelní věže za šest milionů eur. A úřad pařížského prokurátora bryskně vyloučil žhářství či souvislost s terorismem; uvedl, že případ považuje za nehodu.

Selský rozum přitom říká, že pokud je příčina požáru neznámá, nelze říkat, co nebo kdo požár zavinil. Tají snad úřady něco? Anebo si jen zvykly i vzhledem k velkému počtu teroristických útoků ve Francii a obecně v Evropě, kde se při různých násilných trestných činech označují teroristi a islámští radikálové za psychicky narušené jedince a neteroristy, informovat preventivně, protože co kdyby náhodou? Situace ve Francii je dlouhodobě velmi napjatá a vyhrocená vyloučit nelze dopředu nikdy nic. A pokud to někdo dělá, je to dost divné.

Ať už to ale bylo jakkoli, jen těžko si lze představit větší symboliku, než když ve stále islamizovanější zemi vzplane největší křesťanský symbol zrovna před nejvýznamnějším křesťanským svátkem – Velikonocemi.

Pokud se Vám moje práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojíhoMůžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra