Alex Jones a svoboda slova zažívají krušné časy. O tom, že se na Západě rozmáhá cenzura, coby čtenáři Šifry jistě víte. Nedávno mě v tomto ohledu pobavil jakýsi internetový troll, který usoudil, že jsme dezinformační server, protože píšeme o věcech, o kterých často seriózní média nepíšou. Konkrétně narážel na fakt, že jsme jako jedni z mála (z mainstreau o tom informovalo jen Echo 24) upozornili na sebevraždu holandské političky Willie Dilleové kvůli tomu, že ji hromadně znásilnili a šikanovali muslimové kvůli pomstě za její protiimigrační politiku. Přesto, že o tom psala holandská média, politička je mrtvá a o důvodech smutného konce natočila video, nebylo to v masmédiích, a protože to tam nebylo, ale my o tom píšeme, tak jsme dezinformační. Doporučuji si to přečíst, pobavíte se.

Velká média záměrně nepíšou o spoustě věcí, které se jim politicky nehodí, a tak je každý, kdo na to upozorňuje a informuje veřejnost, trnem v oku.

Asi nejznámějším alternativním publicistou na světě je americký novinář, moderátor a zakladatel serveru InfoWars Alex Jones. Dokud si jenom „konspiroval“ (rozuměj zpochybňoval oficiílní výklad událostí) a vykřikoval protivládní a protiglobalistická hesla, byl jakžtakž tolerován. Jenže doba pokročila, on podpořil Donalda Trumpa a na rozdíl od mainstreamových médií, která bylo kompletně protitrumpovská, opovrhovanému kandidátu na hlavu státu poskytl velký mediální prostor a veřejně ho podpořil. Světe, div se, Trump vyhrál a následně Jonesovi poděkoval. To se neodpouští…

V srpnu nejprve Facebook a YouTube zablokovaly Jonesovy internetové kanály, čímž otevřeně a veřejně zahodily svobodu slova do stoupy. Ona to stejně byla jen taková marketingová iluze, protože opoziční názory a lidé, kteří mají co říct, jen se jejich názory liší od hysterické neoliberální agendy, se stejně do velkých médií nedostávali. K Jonesovi ale ano.

Kdo by čekal, že na ikonu alternativních médií by si systém netroufl, protože je Alex Jones až příliš známý, a vůbec že cenzura se lépe provádí salámovou metodou než takto otevřeně, spletl by se – cenzoři zřejmě již zcela ztratili zábrany, neboť jde do tuhého a mainstream, jenž ztrácí masivně čtenáře i věrohodnost, v této informační válce tahá za kratší konec. Vždyť podle nedávného výzkumu si 62 procent Američanů myslí, že zprávy jsou zkreslené a zaujaté, a třetinu zpráv podle nich tvoří úmyslné lži čili fake news.

Internetoví giganti, ke kterým se přidal i Apple, koordinovaně zaútočili na stránky společnosti InfoWars, jejímž je Alex Jones jediným vlastníkem. Apple oznámil, že odstranil audiozáznamy InfoWars ze souborů aplikace iTunes, Facebooku a YouTube zablokovaly všechny jeho stránky, audiozáznamy Jonesových rozhlasových show pak smazala ze svých serverů i hudební internetová služba Spotify.

A co si vymysleli strážci demokratických hodnot a bezpečnosti občanů za důvod? Obviňují novináře z podněcování násilí a urážek na adresu migrantů, muslimů a lidí s „netradiční“ sexuální orientací. Na Západě se tomu říká „hate speech“ (projevy nenávisti). Cenzorům vadilo, že v jednom ze svých videí moderátor tvrdil, že muslimové zachvátili Evropu, a v jiném srovnával transvestity se satanisty. Jones je sice často uřvaný a protivný, patetický a občas přestřelí, ale přináší spoustu důležitých témat a informací, které by korporátní média chtěla utajit. Jones měl mimo jiné 2,4 milionu odběratelů na YouTube.

Buď ale svoboda je, anebo není. Už není… Ukrajuje se z ní dlouhodobě a krůček za krůčkem, tohle je první otevřený atak proti konkurenci mainstreamu. Jones si myslí, že je to jen začátek podobných útoků. „Jaká další konzervativní zpravodajská agentura bude příště na řadě?“ zeptal se na Twitteru. Mimochodem, když na Twitteru vyzval ke zrušení cenzury, zablokoval ho i Twitter (zatím „jen“ na týden). Tohle fakt nevymyslíte…

Webová stránka InfoWars uvádí, že její zablokování na sociálních sítích souvisí s nadcházejícími doplňovacími volbami do Kongresu.

A jako by inkvizitoři neměli dost, usoudil, že pro jistotu bude lepší neponechat nic náhodě. A tak Federální komunikační a vysílací komise (FCC) vyřadila z provozu celé Jonesovo rádio. Pěkně demokraticky.

Jde o hlavní texaský Jonesův rozhlasový kanál – Radio Liberty. Důvod je ale (oficiálně) jiný než v předchozích případech – s Jonesovou novinářskou činností prý vůbec nesouvisí. Vzhledem k načasování se tomu člověk zdráhá uvěřit. Takže proč? Odřízli rádio prý proto, že vysílalo jako pirátské rádio z texaského apartmánu, aniž by mělo potřebnou licenci. Aha, tak to potom jo, to jsme hned klidnější…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra