Není to poprvé, co byla známá žurnalistka Amy Goodmanová zatčena, a zřejmě se nejedná ani o poslední případ.

Goodmanová pořádá svou vlastní televizní show Democracy Now a dle jejích webových stránek byla obviněná z nepovoleného vstupu. Toho se dopustila, když filmovala útok úřadů na protestující domorodé Američany.

Ačkoliv zmíněná investigativní novinářka komunikovala s mainstreamovými médii, ta o tomto případě mlčí jako hrob. Ještě závažnější je zatajování situace místních původních amerických obyvatel, navzdory důkazům, které novinářka svým „zločinem“ poskytla.

Foto Democracy Now
Foto Democracy Now

Výstavba potrubí, dotovaná investory z Wall Street, ze Severní Dakoty vedoucí směrem do Jižní Dakoty a posléze do státu Illinois vede přes právoplatné území původních Američanů a již byla údajně zničena některá posvátná místa a ohrožena i lokální pitná voda. Tyranii ze strany soukromých obranných složek, které na výstavbu dohlížejí, doplňují například incidenty, kdy vypustili psy na ženy i děti z řad protestujících. Místní se však nenechávají zlomit a výstavbu vytrvale blokují.

Goodmanové se podařilo nafilmovat útok z 3. září, který údajně vedl ke zranění 6 lidí, včetně jednoho dítěte prostřednictvím vypuštěných hlídacích psů. Dle Steva „Sedícího medvěda“, místního očitého svědka, bylo nejméně 30 lidí napadeno slzným sprejem.

Ani novinářka se však nenechává zlomit ve své snaze a slibuje, že bude nadále bojovat a „vrátí se do Severní Dakoty bojovat“. Jedná se podle ní o „jasné porušení prvního dodatku“.

Komise na ochranu novinářů (The Committee to Protect Journalists) se proti zacházení soudů s Goodmanovou vyjádřila s tím, že incident je „viditelný pokus odstrašit reportéry od natáčení protestů týkajících se důležitých veřejných zájmů“.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://themindunleashed.com/2016/10/this-is-why-the-media-is-silent-award-winning-journalist-to-be-jailed-for-covering-dakota-pipeline.html