Monsanto utrácí mezi 300 000 až 400 000 eury ročně jen na lobbování v Bruselu. To ale podle všeho končí, neboť kvůli „nedostatku respektu k demokratickému procesu“, jak se nechal slyšet Evropský parlament, již tuto možnost v budoucnu nezíská.

Lidé protestovali už proti plánovanému převzetí Monsanta korporací Bayer za 66 miliard dolarů, a v Bruselu se také ozývaly hlasy proti lobbování za světoznámý a toxický glyfosátový herbicid RoundUp, na němž Monsanto zvesela bohatne.

Představitelé Monsanta se nyní nesmějí scházet s členy Evropského parlamentu, účastnit se schůzek komisí ani nemají přístup k digitálním parlamentním podkladům jak z Bruselu, tak ze Štrasburku. Zatímco formální proces ještě neskončil, mluvčí Antionia Tajaniho, předsedy Evropského parlamentu, zákaz již potvrdil se slovy: „Zkrátka předpokládejte, že je zákaz platný okamžitě,“ řekl. Pro zákaz lobbistů z Monsanta se pak údajně měli postavit představitelé všech klíčových zemí.

Parlament rozzuřilo rozhodnutí Monsanta distancovat se od slyšení, jež organizují akademici, regulátoři i aktivisté z oblasti životního prostředí i zemědělství, které má proběhnout 11. října. Na něm se podle všeho mají ozvat obvinění, že Monsanto ovlivňuje studie ve prospěch bezpečnosti glyfosátu za účelem efektivně protlačit a udržet svůj produkt RoundUp na evropské (a další) trhy.

„Ti, kteří ignorují pravidla demokracie, ztrácejí svá práva lobbovat v Evropském parlamentu,“ řekl belgický představitel strany zelených Philippe Lamberts. „Americké korporace musejí přijmout, že v parlamentu funguje demokratická kontrola, a Monsanto jí neuteče.“

Zatímco Světová zdravotní organizace spojila glyfosát s rakovinou, kampaň Monsanta usilovala o znovuzískání licence na tuto údajně nebezpečnou látku, a nyní se postavení Evropského parlamentu brání. V dopise, který Monsanto odeslalo představitelům parlamentu, tvrdí, že Evropský parlament nebyl „vhodným místem“ na řešení tohoto případu. Tyto kroky i brzké slyšení považují za „pokus stát v cestě moderním zemědělským praktikám a ovlivňovat a poškozovat evropský vědecký a regulační proces tak, jak to vyhovuje jeho (Evropského parlamentu) vlastní agendě.“

Otázkou zní, zda se nejedná o divadlo, či si ještě Monsanto neuvědomilo, že možná bude potřeba notně připlatit, aby se licence obnovila. Je totiž podezřelé, aby evropští politici disponovali o tolik kvalitnější integritou než ti američtí, kteří mimo glyfosátu dovolili po hurikánu Harvey i sprejování Texasu nebezpečným neurotoxinem, který je v Evropské unii zakázaný. Možná je zde protichůdná agenda, jak samo Monsanto tvrdí, kterou nevidíme? Ať tak či onak, každá taková zpráva, kdy se Monsantu něco nedaří, potěší…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2017/sep/28/monsanto-banned-from-european-parliament