Skotsku se 2. října podařilo jen pomocí větrných turbín vyprodukovat 86,467 MWh (megawatthodin) energie, což odpovídá 206 % toho, co celé Skotsko, a to včetně průmyslu, domácností i firem, za onen den spotřebovalo (41,866 MWh). Informovala o tom analýza ze serveru Weather Energy, který spotřebu a produkci z obnovitelných zdrojů srovnává denně.

Server Energy Digital přidává ještě další zajímavé srovnání: toto množství energie by celý den mohlo zásobovat více než 7 milionů domů, což představuje třikrát větší číslo, než se ve Skotsku vůbec rezidenčních budov nachází.

„Pondělí se ukázalo být skvělým dnem pro produkci energie z obnovitelných zdrojů. Jen samotné větrné elektrárny poskytly dostatek energie pro 7 milionů domovů a o hodně více, než Skotsko vůbec potřebuje,“ řekl Sam Gardner, ředitel skotské pobočky WWF. „Tato ohromná a narůstající čísla zelené energie jsou možná jen díky celým rokům politické podpory ve Skotsku.“

Zajímavé je podotknout, že se nepodařilo vyprodukovat přebytky energie s větrnými turbínami poprvé. Mezi lednem a červnem tohoto roku větrné elektrárny konzistentně produkovaly okolo 125 % toho, co domácnosti spotřebovaly. Po půl roce se dostalo do celonárodní sítě 6,6 milionu MWh elektrické energie – dostatek na zásobování více než 3 milionů domovů. Jedná se o 24% nárůst oproti předchozímu zaznamenanému rekordu v první polovině roku 2015.

Další zajímavostí je pozorovat, jakým směrem se ubírají energetické ambice v různých částech světa. Zatímco v Evropě převažuje snaha osvobodit se od fosilních paliv a investovat do obnovitelných zdrojů, v čemž exceluje zejména Francie, zmíněné Skotsko či například Island, obdařený geotermálními gejzíry, Spojené státy naopak pod Trumpovou administrativou hojně investují do fosilních paliv ve snaze svou ekonomiku oživit zřejmě „osvědčeným“ způsobem. Čína navíc, navzdory své pozici číslo jedna ve znečišťování životního prostředí a produkci zplodin, dává jasně najevo, že se chystá ubírat spíše evropskou cestou nežli tou americkou.

Problémem je, že tyto zdroje jsou do velké míry ovlivnitelné počasím, zejména solární a větrná energie, nicméně se v posledních letech zdá, že o vítr není nouze, a přebytků energie je dostatek a v nejbližší budoucnosti bude tento trend pokračovat.

Aby to však nesvádělo k přílišnému optimismu, je třeba zmínit jeden zásadní háček, který s větrnou energií souvisí – a to přetížení elektrorozvodné sítě.

Například v severním Německu je síť opakovaně přetěžována nadměrným výkonem větrných elektráren. Ty jsou postaveny na pobřeží a díky neustálým větrům od Severního moře produkují „příliš mnoho“ elektrické energie, a varováním je, že i za normálních klimatických podmínek dokážou vyrobit tolik elektřiny, že je celá síť opakovaně přetěžována a hrozí takzvaný blackout. Každá mince má dvě strany..

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://weatherenergy.co.uk/wind?city=Scotland http://www.energydigital.com/renewable-energy/206-scotlands-entire-electricity-needs-provided-wind-power http://themindunleashed.com/2017/10/one-day-scotland-generated-206-energy-needs-via-wind-power.html