Server Novinky.cz přinesl velmi zneklidňující informace: Bez jakéhokoli povšimnutí souhlasila vláda na konci října s tím, že od 1. ledna 2017 budou moci nad Českem létat největší americké špionážní drony Global Hawk.

„Vláda vyslovuje souhlas s přelety a průjezdy ozbrojených sil členských států NATO včetně přeletů jejich bezpilotních letadel,“ stojí ve vládním materiálu.
[sociallocker id=“94522“] Ten má redakce deníku Právo k dispozici. Americké bezpilotní letouny Global Hawk jsou rozmístěny na italské základně Sigonelle na Sicílii, odkud létají například „monitorovat území“ nad Islámským státem v Sýrii a Iráku, účastní se ale i války v Afghánistánu a všech válek, které Američané vedou.

Přelety amerických dronů nad Evropou souvisí s plánem Pentagonu příští rok nasadit až 4500 vojáků na východní hranici NATO, sousedící s ruským prostorem, tedy v Pobaltí, Polsku, Rumunsku a Bulharsku, v přípravách na válku proti Rusku. Nicméně po vítězství Donalda Trumpa lze očekávat, že agresivní rétoriku vůči Rusku snad USA zmírní a situace se zklidní.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenský bezpilotní letoun operující za každého počasí během dne i noci. Téměř v reálném čase dokáže poskytovat snímky rozsáhlých zeměpisných oblastí ve vysokém rozlišení. Během průzkumné mise dokáže zmapovat 100 000 km² terénu denně a špehovat nonstop kohokoli kdekoli. Průzkumné údaje získané senzory je možné přenášet prostřednictvím výkonného datového spoje a satelitního komunikačního systému do pozemního řídícího a vyhodnocovacího střediska.

Jenže na palubě má Global Hawk i špičkovou špionážní techniku, která může pořizovat nejen detailní snímky, ale i sledovat telefonické hovory a tok dat na zemi. Což také samozřejmě dělá. Podle českých úřadů americká armáda bude muset před každým letem oznámit trasu a čas přeletu. „Každý let bude mít letový plán a řízení letového provozu o něm bude vědět, jako o každém letadle, které vstupuje do našeho letového provozu,“ řekl Právu optimisticky mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

„Přelety budou možné za přesně stanovených podmínek, podobně jako v Německu a dalších zemích,“ řekl Právu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jeho úřad také potvrdil, že by nad Českem mohly operovat největší americké drony. „Jsme součástí NATO, spojenecké drony chrání i nás.“

Již loni se podle německého časopisu Der Spiegel Američané dohodli, že by kvůli akci poblíž ruských hranic mohly letouny Global Hawk létat třikrát až pětkrát měsíčně přes území SRN. Americké vedení muselo slíbit, že nad Německem bude mít letoun vypnuty všechny radary a senzory, aby nemohl monitorovat situaci na zemi. Stejně zní domluva i v Česku.

Regenračné centrum

A Stropnický bude zřejmě kontrolovat, zda Američané, kteří již nyní odposlouchávají celý svět včetně kancléřky Angely Merkelové, budou vypínat všechny radary, senzory a zbraňové systémy, každý den na rogalu… Je něco tak absurdního vůbec možné?

Regenračné centrum

Další zásadní otázka samozřejmě zní: Jak je možné, že o něčem tak zásadním se veřejnost dozvídá nikoli před schválením, ale po schválení, navíc s tak velkým zpožděním a namísto od samotné vlády až díky deníku Právo? Vládě už zřejmě nestojí ani za to předstírat, že jsme suverénní země, a vlastními občany otevřeně pohrdá.
[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroje: https://www.novinky.cz/domaci/422027-obri-americke-vyzvedne-drony-zacnou-letat-i-nad-ceskem.htmlhttp://zpravy.idnes.cz/usa-drony-global-hawk-cesko-dd8-/zahranicni.aspx?c=A160704_123131_zahranicni_jw