Skandál zahazovaných emailů v České republice nejenže nekončí, ale roste. S kauzou přišel alternativní server Aeronet.cz – ten je sice považován za dezinformační, ale o něčem tak obludném, jako je cenzura v zemi, která se tváří jako demokratická, na rozdíl veřejnoprávních a mainstreamových informoval. A pravdivě. Co z toho vyplývá, si laskavý čtenář zcela jistě domyslí sám.

Je zcela jasné, že nálepkování takzvaných dezinformačních serverů nemá co dělat s pravdivostí či nepravdivostí jejich obsahu, ale pouze a jen snahou o umlčování nepohodlných názorů. Dnes je označováno jako konspirační, dezinformační a podobně hanlivé vše, co se jen trochu odlišuje od oficiální ideologie spočívající v nekritickém obdivu a či tichého přijímání Evropské unie, masové migrace i genderových a jiných zhůvěřilostí, jakožto i celkového rozkladu naší kultury a společnosti. Naopak příkladem a vzorem pro lidi mají být figury jako Jakub Janda, bývalý gay pornoherec, který vede obskurní „think tank“ Evropské hodnoty, sponzorovaný americkou ambasádou či Open Society Fund, neziskovkou George Sorose.

Nedávno tedy vyšlo najevo, že se nepohodlné názory umlčují nejen věčným napadáním a dehonestováním, ale i cenzurou soukromé pošty uživatelů. Šifra o tom psala zde. Trio freemailových serverů Centrum.cz, Atlas.cz a Volný.cz a také Tiscali.cz nedoručuje emailovou poštu a zahazuje ji bez vědomí příjemce i odesílatele, a to vždy, kdy je uvnitř emailu anebo v hlavičce odesílatele název domény takzvaných „alternativních“ serverů v ČR a na Slovensku. Pokud kdokoliv zašle na kterýkoliv z těchto freemailů poštu, kdy ve zprávě bude například název domény casopis-sifra.cz, pošta adresátovi nikdy nedojde. Nedojde ani jakýkoli mail odeslaný z naší redakční pošty.

To se týká všech serverů, které čeští a slovenští cenzoři umístili na své černé listiny, protože přinášejí informace, které jsou pro lidi důležité.

Jak Aeronet.cz zjistil, zahazování emailů provádí antispamová brána, kterou neprovozuje společnost Economia Zdeňka Bakaly, ale subdodavatelská společnost Excello, s.r.o a její antispamová brána Virusfree. Po tlaku Aeronetu a Parlamentních listů, které mají z alternativních serverů největší čtenost, blokaci společnost Excello, s.r.o. zrušila, ale pouze Aeronetu a Parlamentním listům. Ostatní včetně Šifry blokuje dál.

V případě Šifry je to o to zásadnější, že jako jediná z alternativních serverů vydává tištěný a digitální měsíčník, tudíž ji to poškozuje nejen s ohledem na doručování běžných mailů čtenářům, ale i objednávky předplatného a uživatelskou podporu.

Je to porušení hned několika zákonů najednou, ale protože jsme v Česku, nikomu to nevadí. Mainstreamová média mlčí a státní úřady dělají, že o tom nevědí. Dneska blokují nás, zítra budou blokovat vás.

O cenzuře, manipulaci a o tom, jak (ne)fungují média, je i nové číslo Šifry

Aeronet připomněl kromě příběhu Šifry i příběhy několika cenzurou dotčených občanů, ze kterých až mrazí. „Paní Magda trpí psoriázou (lupénkou) a odebírá a nakupuje homeopatika od bylinkářky z Vysočiny. Svůj e-mail má na Centrum.cz a její dodavatelka má odkazy a profil na jednom z alternativních serverů. V průběhu ledna komunikace ustala a paní Magda přestala dostávat odezvy na své dotazy, které zasílala homeopatičce kvůli své nemoci. Její zdravotní situace se zhoršila, nikdo jí na e-maily neodpovídal, což považovala za ukončení spolupráce, nebo že už dotyčná paní služby neposkytuje. Protože se její situace zhoršovala, napadlo jí zkusit zavolat homeopatičce přímo na telefon. Jaké však bylo její překvapení, když ta se jí naopak zeptala po zavolání, proč neodpovídá na emailové odpovědi. Měla totiž pro ní připravenou novou zásilku, ale protože se neozývala, zásilku musela zrušit. Vyčíslená škoda přes dva tisíce korun. Jak se zjistilo, odpovědi homeopatičky paní Magdě na její Centrum.cz schránku nikdy nedošly, antispamový filtr emaily homeopatičky zahazoval. Nenašla je ani v doručené poště, ani ve spamové přihrádce, kterou pravidelně kontroluje.“

Další příběh je ještě hrozivější. „Pan Jindřich je invalidní důchodce z Hradce Králové a je upoutaný na invalidní vozík, a to již od poloviny 90. let. S pomocí rodiny a přátel se rozhodl zakoupit si elektrický vozík značky Meyra z druhé ruky, nabídku našel v inzerci, kde rodina v rámci pozůstalosti nabízela vozík k prodeji. Pan Jindřich zavolal na telefon a po krátkém hovoru se s prodávající ženou dohodl, že mu zašle na email Centrum.cz podklady k vozíku. Jenže prodávající paní má v Gmailu nastavený tzv. podpis (patičku), který se připojuje ke každému odeslanému emailu. Podpis obsahuje její adresu, telefonické číslo, emaily a také odkazy na blogy, věnuje se totiž soukromě ezoterice. A právě odkaz na server Osud.cz v jejím patičkovém podpisu v emailu poté způsobil, že její email nebyl panu Jindřichovi doručen. Centrum.cz tento email zahodil, protože antispamový filtr společnosti Excello, s.r.o. nalezl v emailu odkaz na údajně ideově závadný alternativní server. Pan Jindřich po 4 dnech znovu paní napsal a požádal o zaslání podkladů s informacemi o vozíčku a s fotografiemi, v jakém je technickém stavu. Ale opět nic nedostal. Ani v příchozí poště, ani ve spamové složce nic nebylo. Prodávající přitom panu Jindřichovi vše odeslala, a to i napodruhé. Protože pan Jindřich po týdnu ztratil trpělivost, další email už nepsal a zvedl telefon a zavolal prodávající. Ta mu bohužel sdělila, že vozík již prodala jinému zájemci, protože pan Jindřich se jí vůbec neozýval.“

Regenračné centrum

To jsme to dopracovali. Aneb s demokracií ke světlým zítřkům. Pokud se vám naše práce líbí, podpořte ji prosím. To nám teď pomůže ze všeho nejvíc. Objednat si můžete předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího. Podpořit nás můžete také dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra