Yosemitský národní park je v zimě za ideálního počasí, kdy se celé údolí zabělá tenkou vrstvou třpytivé jinovatky, nebývale krásný. S končící zimou však pro turisty mířící na toto krásné místo ani zdaleka není důvod ke smutku, únor je totiž jediné období, kdy zde lze pozorovat takzvaný ohnivý vodopád. Tamní příroda je na překrásné úkazy samozřejmě bohatá po celý rok, ohnivý vodopád ovšem patří mezi ty nanejvýš vzácné. Lze ho pozorovat pouze v období maximálně dvou únorových týdnů, po zbytek roku vypadá jako obyčejný vodopád. Jak je to možné?

Na fotografiích tento vodopád zvaný také Horsetail neboli koňský ocas vypadá, jako by jím protékala hořící láva. Celá věc se však vysvětluje tím, že s lávou ani ničím podobným tento přírodní úkaz nemá nic společného. Jedná se totiž jen o optickou iluzi způsobenou slunečním světlem. Sluneční paprsky však zabarví vodopád jen na pár minut těsně před západem slunce, a navíc jen v některých dnech druhé poloviny února. Jen v tomto krátkém časovém období dopadají na vodní sloupce sluneční paprsky pod ideálním úhlem. K vytvoření dechberoucí podívané je také potřeba ideální počasí. Musí být jasno a vodopád musí mít hodně vody, aby byl dostatečně silný. Záleží tedy také na tom, kolik v zimě napadlo sněhu, protože právě tající sníh je hlavním vodním zdrojem vodopádu.

Když všechno klapne, sluneční paprsky se opřou do padající vody, a ta se pak lidskému oku jeví, jako kdyby hořela. Pozorovat tento úkaz do Kalifornie vyrážejí spousty turistů a v neposlední řadě také fotografů. Důkazem toho je množství překrásných fotek tohoto 305 metrů vysokého vodopádu, který stéká z východní strany žulové skály zvané El Capitan.

Lovci přírodních scenérií mají tento rok štěstí. Vodopád se vybarvil opravdu krásně. Není tomu tak ale vždy. Některý rok se stane, že vodopád „nevzplane“ ani jednou za celé dvoutýdenní období. Fotografové tak nikdy nemohou vědět, jestli se jim podaří byť jediná dobrá fotka. Například letošní snímky, kterých je spousta například na Instagramu, jsou ale důkazem toho, že trpělivost se v tomto případě rozhodně vyplácí. Fotografie ohnivého vodopádu se navíc těší i obrovské popularitě na sociálních sítích a není se čemu divit, krásnou přírodu má rád snad každý. Tak snad se k ní začneme zase chovat slušně.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra