Nejvýše postavený Čech v NATO opět tvrdí, že je Rusko větší hrozbou než Islámský stát. Opravdu?

Foto Wikimedia Commons

Generál Petr Pavel, předseda vojenského výboru NATO a nejvýše postavený Čech ve strukturách NATO, v rozhovoru pro DVTV znovu zopakoval neobvyklou myšlenku, dá-li se to tak nazvat, že větší hrozbou pro svět je Rusko než Islámský stát, který zosnoval jatka na Blízkém východě.

Podobný rozhovor poskytl přitom už v lednu 2016 slovenskému Denníku N. Pro Evropu podle něj představuje hlavní nebezpečí Rusko a Islámský stát, přičemž uprchlickou krizi označil za důsledek druhé ze zmíněných hrozeb.

„Rusko a jeho politika a na jihu islámský terorismus a extremismus,“ jmenoval obě hrozby Pavel v rozhovoru s názvem Najvyšší vojak v NATO: Hrozbou číslo jeden je Rusko, nie utečenci. „Důsledkem té druhé hrozby je i uprchlická vlna, která způsobila krizi v několika evropských zemích,“ dodal.

Obě interview by rozhodně neměla uniknout české veřejnosti. Generál Pavel, bývalý náčelník generálního štábu české armády, totiž používá ukázkovou demagogii a účelová tvrzení k ovlivňování veřejnosti, zatímco zásadní fakta vůbec nezmiňuje.

Třeba o uprchlické krizi Pavel tvrdí, že je důsledkem ruské a islamistické hrozby a že je vyvolaná problémy s islámským extremismem, aniž by byť jen slovíčkem zmínil, kdo způsobil obrovský rozmach tohoto extremismu. Zcela účelově tak zaměnil příčinu a následek a zamlčel jednu z hlavních příčin rozmachu islámského extremismu, tedy činnost „svého“ NATO a válečný apetit země, která ho ve skutečnosti řídí – Spojené státy americké. Stačí se podívat na osudy zemí jako Afghánistán, Irák nebo Libye či tvrdošíjné trvání na odstoupení prezidenta Asada v Sýrii a podpora teroristických skupin, eufemisticky nazývaných jako rebelové, zatímco celá Sýrie je v troskách. Ostatně proslov americké kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové, který si můžete prohlédnout na videu níže, hovoří výmluvně.

Na tento taktně opomíjený fakt, nejen Pavlem, ale i médii v čele s Denníkem N a DVTV, poukázalo i několik čtenářů serveru iDnes, který o Pavlově názorech v lednu informoval.

Jeden z nich se tázal: „Kdo rozbil Afghánistán a Irák? Rusové? Kdo rozbil Libyi a zabil Kaddáfího? Taky Rusové? A kdo chtěl zničit i Sýrii? Rusové? Ne? Tak jak to, že za vše můžou Rusové?“

Bylo by samozřejmě naivní očekávat, že by generál říkal pravdu o NATO, poněvadž to by jen těžko mohl být generál a ještě v takto vysoké funkci. Ne nadarmo se říká „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. V tomto případě ale spíš „munici střílej“.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra