Severní Koreu si většina lidí zřejmě představí jako zemi vcelku vyprahlou, co se týče ekonomických příležitostí. Nedisponuje strategickými surovinami jako ropa, zemní plyn nebo třeba uran. Sedí ovšem na bilionových zásobách jiných surovin…

Těžko říci, zda se jedná o nesouvisející náhodu či o záměr, když se zeď mezi světem a Severní Koreou konečně začala bortit a uskutečnilo se historické setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-ina v Singapuru. Ve světle nových vztahů a dohořívající jaderné hrozby na dálném východě se ovšem příliš nemluví o nevytěžených rozsáhlých ložiscích řady minerálů – zlata, železa, zinku, mědi, magnezitu, kalcitu, wolframu i grafitu.

Nejedná se přitom o žádný obyčejný nález. Odhadovaná hodnota těchto surovin se pohybuje mezi 6 biliony až 10 biliony dolarů a je takřka netknutá – Severní Korea je příliš chudá na to, aby skoro 200 různých minerálů efektivně těžila a využívala, a tedy jediný způsob, jak největší zásoby na světě (alespoň tak hovoří deník Quartz) některých zmíněných minerálů využít, je přilákat mezinárodní firmy, které mají potřebný kapitál i know-how.

Z tohoto důvodu i navzdory svému surovinovému bohatství je tato země stále závislá na humanitární pomoci, zejména na Jižní Koreji, Číně a Rusku. Bez finančních infuzí a podpory energetické i potravinové by si drobná země nemohla dovolit udržovat tak nepoměrné vojsko a hladověla by výrazně více než nyní, zřejmě do bodu kolapsu. Pro svůj ekonomický stav si nemůže dovolit pořídit vybavení a mašinérii, aby své bohatství dolovala sama a prodávala. Alespoň tak hovoří Lloyd Vasey, zakladatel Centra pro strategické a mezinárodní studie.

Navzdory mezinárodnímu embargu Severní Koreje ze zjevných důvodů se země pokusila své nerostné bohatství využít. Například v srpnu 2016 egyptské úřady zastihly severokorejskou loď v Suezském průplavu, načež v ní nalezly 23 000 tun železné rudy a 30 000 granátů. Podle deníku Business Insider se tehdy jednalo o největší množství takto zabavené munice a OSN situaci využilo na utěsnění embarga natolik, že už se o to Korea znovu nepokusila.

Tím se vracíme zpět k současné době, kdy se Spojené státy a Jižní Korea zničehonic severokorejskému režimu otevírají, a to i navzdory faktu, jakým způsobem země funguje. Zřejmě se nejedná o jediný důvod, ale je možné, že by si v zájmu vlastních společností brousily zuby na tamní nerostné bohatství?

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.economist.com/graphic-detail/2016/05/05/what-north-and-south-korea-would-gain-if-they-were-reunified https://qz.com/1004330/north-korea-is-sitting-on-trillions-of-dollars-on-untapped-wealth-and-its-neighbors-want-a-piece-of-it/ https://truththeory.com/2017/07/12/know-north-korea-sitting-stockpile-minerals-worth-millions/