Severokorejci se museli dočista pomátnout, anebo se zbavit svých stratégů do posledního muže. Zdánlivě nic jiného nedovede vysvětlit krok, který učinila státní zpravodajská agentura v Severní Koreji. Obvinila svého jediného patrona a ochránce před zbytkem světa Čínu, že „tancuje, jak si USA pískají“. To je nejenom podivné prohlášení, vzhledem k tomu, že se proti Trumpově řečnění Čína postavila ze silné pozice, a dokonce nadále přitápí pod kotlem výstavbou základen na umělých ostrovech v Jihočínském moři, ale zcela scestné především z hlediska vlastní pozice.

Severní Korea se totiž na Čínu nespoléhá pouze z hlediska mezinárodní diplomacie. Je zcela závislá na energii a jídle z Číny, a i přes podporu tohoto ekonomického giganta se potýká s vážnými nedostatky potravin. 70 % veškeré ekonomické a obchodní aktivity probíhá právě s Čínou.

Nejenom tyto odvážné (či neuvážené) výroky znejisťují již tak tenčící se „alianci“, vzniklou během války v Koreji těsně po 2. Světové válce, ale i očividná nestabilita uvnitř tamního politického establishmentu. Tomu může být důkazem i nedávná smrt nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim Čong-nam byl 13. února otráven na letišti v Malajsii.

Čína už svůj pozvolný ústup z dávného spojenectví dává najevo delší dobu. Nejprve podpořila sankce ze strany OSN, namířené proti jadernému programu Severní Koreje, která namísto toho, aby nakrmila své obyvatelstvo, sestrojila dvě jaderné hlavice a vlastní internet. Ten je mimochodem ještě zbytečnější, neboť se skládá jen z 28 nepotřebných webových stránek. Mocný čínský soused učinil další krok dále od Kim Čong-una, když bezprostředně po zmíněném nepříhodném výroku vládou vlastněného zpravodajství zastavila vývoz uhlí.

Britský velvyslanec James Edward Hoare v Severní Koreji prohlásil, že vláda Kim Čong-una posílá Číně jasnou zprávu. „Říkají Číně, aby se stáhla, byla zticha a nechala je na pokoji.“ Dodal, že je potřeba ale mít na paměti, že Severní Korea dělá takové věci kvůli svým lidem. Zřejmě se pokouší demonstrovat před svým lidem sílu, a tím upevnit Kimovu pozici. Čína, podle Hoareho, ale Koreu z několika důvodů potřebuje mít na své straně. Vysvětlil, že je v zájmu sousedící části Číny udržovat obchodní styky a zároveň stabilní, pročínskou vládu v Pchojngjangu. Kdyby se Číňané zcela vzdali vlivu na Korejském poloostrově, mohlo a nejspíš by došlo ke sjednocení Koreje pod vládou, která by byla přátelská Západu a zejména Spojeným státům, což z geostrategického hlediska může giganta nutit k tolerování drzých výroků a diplomatických vln, které Kimova vláda vysílá do světa.

Tak či onak, profesor Chu Sing-tou, komentátor politických událostí z Pekingského technologického institutu, prohlásil, že Severní Korea už je pro Čínu jen přítěží.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.aol.com/article/news/2017/02/24/north-korea-condemns-lone-ally-china-publicly-for-first-time/21721114/https://www.theguardian.com/news/datablog/2011/dec/19/north-korea-facts-secretive-statehttps://www.nytimes.com/2017/02/17/world/asia/north-korea-malaysia-assassination-kim-jong-un-brother.htmlhttp://www.cfr.org/china/china-north-korea-relationship/p11097