Prvním krokem papeže Františka ve funkci bylo sloučení všech médií ve Vatikánu pod nové „ministerstvo“. Nyní je fakticky získal pod kontrolu „jeho“ jezuitský řád. Sekretariát pro komunikaci, který František založil, totiž podepsal smlouvu o úzké spolupráci s jezuity neboli Tovaryšstvem Ježíšovým.

Regenračné centrum

Sekretariát pro komunikaci papež František vytvořil 27. června 2015, jako novou dikasterii římské kurie, ve které jsou soustředěna všechna média svatého stolce. V novém „ministerstvu“ je pod jednou střechou Rádio Vatikán, Osservatore Romano, televizní studio CTV, nakladatelství a tiskárna, internetové služby, stejně jako Papežská rada pro sdělovací prostředky. Prvním prefektem sekretariátu je italský kněz a mediální expert Msgr. Edoardo Viganò, který se narodil v Brazílii.

Na realizaci této mediální práce, kterou papež požadoval, byla 21. září 2017 podepsána konvence (smlouva) s Tovaryšstvem Ježíšovým. Papežové již v minulosti svěřovali média do rukou řádu svatého Ignáce z Loyoly, vatikánské rádio pak bylo vždy pevně v rukou tohoto kontroverzního řádu, který byl ve středověku pro své podvratné aktivity dokonce zakázán.

Otec Federico Lombardi byl donedávna mluvčím jezuitů u Svatého stolce. Tento trend papež a taktéž jezuita František výrazně posílil. Monsignor Viganò, šéf vatikánských sdělovacích prostředků, pro Rádio Vatikán řekl, že ke smlouvě došlo na základě důrazných pokynů papeže: „S dnes ráno podepsanou smlouvou provádíme akt poslušnosti ke Svatému otci a podmínkám, které jmenoval.“

Regenračné centrum

Monsignor Viganò během oznámení smlouvy připomněl jezuitu Antonia Stefanizziho, kterému za pár dní bude 100 let. Otec Stefanizzi, narozený v roce 1917, byl třetím generálním ředitelem Rádia Vatikán v letech 1953 až 1967. V této souvislosti se kladl důraz na skutečnost, že Stefanizzi řídil papežskou rozhlasovou stanici během 2. vatikánského koncilu. V minulém století to byla klíčová událost Katolické církve, a to jak v dobrém, tak i ve špatném slova smyslu.

Otec Juan Antonio Guerrero v Rádiu Vatikán oznámil svůj postoj jezuitů: „Časy se mění. Je to součást povolání Tovaryšstva Ježíšova: Sloužit církvi podle požadavků církve. Náš přínos v oblasti komunikace nás činní šťastnými, protože můžeme přispět k reformě, kterou papež požaduje.“

S novou smlouvou tak Tovaryšstvo Ježíšovou přebírá reálně kontrolu nad médii Vatikánu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.katholisches.info/2017/09/jesuitenorden-uebernimmt-kontrolle-der-vatikanmedien-vom-papst-gewuenschtes-abkommen/