Cena Axela Springera se předávala již potřetí. Nejdřív ji obdržel matematik Timothy Berners-Lee, který vytvořil World Wide Web, po něm kontroverzní šéf Facebooku Mark Zuckerberg a 24. dubna tohoto roku cenu získal šéf Amazonu Jeff Bezos. Konkrétně za své „vizionářské podnikání“. Máme se bát?

Zakladatele Amazonu Jeffa Bezose (54) ovlivnily především rady jeho dědečka: „Je mnohem obtížnější být přátelský než chytrý.“ Možná to zní to jako rozpor, ale není. Alespoň ne pro samotného Bezose. V úterý večer získal ocenění Axel Springer Award. V rozhovoru s vydavatelem a CEO Mathiasem Döpfnerem vypadá Bezos jako otevřený, milý a velmi chytrý člověk. Vyprávěl mu o svém dětství, když byl často se svými prarodiči. „Největší dar, který jsem měl, byla moje neuvěřitelná rodina.“ Dále v rozhovoru hovořil o tom, jak v roce 1994 založil Amazon. „Už po 30 dnech jsem věděl, že obchod s knihami bude obrovský úspěch.“

Nicméně firma Amazon má vedle svých nesporných úspěchů i stinné stránky, o kterých již Šifra psala dříve. Jedná se třeba o ohromné daňové úniky, které končí v daňových rájích, šmírování bankovních kont svých zákazníků nebo propojení Amazonu na americké tajné služby. Možná Bezos jen dostal odměnu za své služby.

Bezos obdržel cenu po Marku Zuckerbergovi

Bezos je třetím vítězem ceny Axel Springer Awards za rok 2018 pro zvláště inovativní osobnosti. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo více než 100 významných osobností z oblasti politiky, obchodu a společnosti, včetně ministryně obrany Ursuly von der Leyenové (účastnice konference Bilderberg), ministra hospodářství Petra Altmaiera (CDU), generálního ředitele společnosti McDonald’s v Německu Holgera Beecka či zpěváka Maxe Raabe.

Své videopřání poslalo dokonce několik celebrit. Například světoznámý režisér Steven Spielberg Bezose chválil za převzetí novin Washington Post a sdělil mu: „Děkuji za váš boj o demokracii!“ Přidal se i předseda dozorčí rady Fiatu John Elkann (42), který v oficiálním přání napsal: „Založení firmy Blue Origin, se kterou je vesmír k dispozici nám všem, silně ovlivní naše životy.“

Proti Bezosovu podnikatelskému modelu probíhaly demonstrace v Berlíně s názvem Make Amazon Pay. Tématem demonstrace je „systém vykořisťování pracovníků“. Kritizují, že v logistických centrech Amazonu jsou zaměstnanci kontrolováni ručními skenery a krokoměry. Prostřednictvím pohovorů jsou zaměstnanci zastrašovaní a vyzýváni k tomu, aby zvýšili své pracovní tempo.

Proti udělení ceny na shromáždění vyzval i německý odborový svaz Verdi. Svaz už několik let bojuje za to, aby zaměstnanci Amazonu obdrželi kolektivní smlouvu a byli placeni lepším tarifem, který je v maloobchodu a zásilkových službách.

Zakladatel Amazonu je podle seznamu amerického ekonomického časopisu Forbes nejbohatším mužem na světě. Celková výše Bezosova majetku se odhaduje na 112 miliard dolarů. Ve srovnání s minulým rokem tak zvýšil svůj majetek o více než 39 miliard dolarů.

Zajímavou reportáž z českého Amazonu přinesly nedávno Lidové noviny.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra