Neuvěřitelný příběh přinesl švédský internetový server The Local. Dánská teenagerka oznámila na policii, že byla fyzicky a sexuálně napadena mužem tmavé pleti blízko azylového centra v dánském Sonderborgu. Muž ji srazil k zemi, začal jí rozepínat kalhoty a pokusil se ji svléct.

Sedmnáctileté dívce se duchapřítomně podařilo zbavit násilníka pomocí pepřového spreje, který mu nastříkala do ksichtu.

Jenže místo aby ji policisté pochválili za statečnost a vydali se delikventa hledat, do problémů se zákonem se dostala statečná dívka.

„Použití pepřového spreje je v Dánsku nelegální, takže za to bude pravděpodobně obviněna,“ řekl policejní mluvčí Knud Kirsten televizní stanici Syd.

Tento absurdní postup místní policie, která stejně jako policisté v jiných zemích, například ve Švédsku nebo v Německu, přestává zvládat kriminalitu, kterou páchají uprchlíci valící se do Evropy, Dány rozpálil doběla.

Upozorňují na zvyšující se počet obětí sexuálního obtěžování v Sonderborgu a jiných dánských městech, stejně jako na slova samotné policie, která si stěžuje, že má na to, aby to vše zvládala, příliš málo lidí. Jinými slovy, lidí má pořád stejně, ale kriminalita roste.

Právě sexuální útoky v Sonderborgu nabývají na intenzitě. Ženy ve městě si stěžují, že často čelí obtěžování ze strany agresivních mužských žadatelů o azyl a uprchlíků z místního azylového centra.

Ve světle událostí z poslední doby místní diskotéka The Buddy Holly zakázala vstup těm hostům, kteří neumí dánsky, anglicky nebo německy. Stejně postupují i další kluby v jiných dánských městech. Právě pachatel posledního útoku v Sonderborgu – který mimochodem z místa činu uprchl a nebyl obviněn – ale podle jeho oběti mluvil anglicky. Podle policie vůbec není jisté, že to byl uprchlík.

Regenračné centrum

Naštvaní Dánové, kteří případ označují jako krystalický případ „šílenství“, kdy je nepochopitelně trestána namísto násilníka jeho oběť, se v diskusi pod reportáží TV Syd nabízejí, že za dívku, která se vyhnula znásilnění, a za to bude pravděpodobně muset zaplatit 500 dánských korun (v přepočtu zhruba 1800 českých korun), pokutu uhradí.

Případ je tedy zdá se vyřešen… Jasný vzkaz pro všechny další ženy, které se dostanou do potíží: Nechte se jako správná oběť znásilnit. Když se znásilnit nenecháte, budete platit. Anebo se ubráníte, ale nechoďte to hlásit na policii – ta tak bude mít lepší statistiky.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroj