V sobotu 16. března zasedne výkonná rada ODS, aby vyloučila ze strany svého nejvýraznějšího a nejpopulárnějšího poslance Václav Klause mladšího. Na zasedání jej vedení v čele s předsedou Petrou Fialou ani nepozvalo.

Kdysi pravicová strana se pod vedením politologa Fialy stáčí čím dál více k neoliberálním partajím typu TOP 09, které sbírají městské levicové voliče, ale pro ty jsou mnohem atraktivnější třeba Piráti.

Václav Klaus mladší však ODS vrátil část voličů, kteří ji volívali dříve, ale přestali s tím kvůli figurám typu Aleše Řebíčka, Alexandra Nováka, Ivana Langera či Alexandra Vondry, a posléze i kvůli jejímu „fialovění“ a ideologickému rozpuštění a splynutí s ostatními „eurosojuzovými“ stranami. V minulých volbách se syn zakladatele strany stal podle počtu preferenčních hlasů druhým nejpopulárnějším politikem v zemi, ale vlastní strana jej rychle „zařízla“.

Bezkrevný politický byrokrat Petr Fiala a další zasloužilí funkcionáři mají z Klause takový vítr, že jej nezvolili do vedení strany a vytěsnili jej i v pražské ODS. Od toho, že jej chtějí ze strany vyštvat, si zřejmě slibují, že si zachrání své funkce a benefity, ovšem zbavit se kvůli tomu nejschopnějšího politika ve vlastních řadách a možná jediného, který má vlastní názor, se jeví jako dosti krátkozraké. Těžko kvantifikovat, jak to je procentuálně, ale podle ohlasů na sociálních sítích i průzkumů se zdá, že mnohem více lidí se k ODS kvůli Klausovi mladšímu, jenž rozděluje veřejnost na dva názorové tábory podobně jako jeho otec, navrátilo, než se od ní kvůli němu odvrátilo.

Pro spoustu tradičních voličů se zřejmě tato strana stane opět nevolitelnou a po skoku vzhůru v minulých parlamentních volbách bude zase marná.

K vyloučení Klause juniora přitom posloužila trapná záminka, strany, jež má v názvu občanská demokratická, zcela nedůstojná. Vyhodit ho chtějí za to, že řekl politicky nekorektní názor a použil z dnešního převládajícího pohledu nevkusný příměr.

Kritizoval neblahou skutečnost, že se náš parlament mění v pobočku Evropské unie a ztrácí kontrolu na osudem České republiky. Většina zákonů, které Klaus a spol. přijímají, je totiž povinné přijetí eurorozkazů, které by za normálních okolností poslanci nikdy neschválili, nyní ale musí. Ve sněmovně o tom poslanec Klaus mluvil už několikrát, ale nikdo si toho nevšímal, a tak z PR hlediska trochu přitlačil na pilu. Přirovnal toto státní přijímání vůle Evropské unie k židovské komisi, která rozhoduje o tom, kdo kdy půjde do transportu. Narážel na skutečnost, že během nacistické okupace byla v Protektorátu zřízena Ústředna pro židovské vystěhovalectví, která podléhala Adolfu Eichmannovi a zastrašováním nutila Židovskou náboženskou obec v Praze, aby prováděla registrace Židů, shromažďovala je k deportacím a zajišťovala jejich majetek. Nacisté tak de facto nutili samotné Židy, aby se organizačně podíleli na vlastním tragickém osudu.

Václav Klaus později připustil, že příměr je poněkud drsný a přehnaný, ale věcně odpovídá faktu, že přijímáme cizí diktát a sami sobě škodíme, aniž bychom tomu dokázali čelit.

Petr Fiala toho ale okamžitě využil a jako poslušný školák se běžel k pultíku ve Sněmovně za Václava Klause omluvit a poslanecký klub jej následně vyzval k odchodu z jeho řad – prý stranu dlouhodobě poškozuje. Dnes je zkrátka v módě vyhazovat lidi, kteří mají jiný názor než většinový.

Tím ale kauza neskončila. Dvanáctého března se konala akce, kterou pořádal Český svaz bojovníků za svobodu v Domě armády Praha v Dejvicích, hned vedle budovy generálního štábu, jako připomínku 80 let od okupace českých zemí nacistickým Německem. Václav Klaus opět zabrousil do historie a kritici se do něj pustili s ještě větší vervou, stejně jako média. Klaus přirovnal Macrona k Hitlerovi, hlásaly titulky. Vedení ODS oznámilo, že svolalo výkonnou radu a bude hlasovat o vyloučení neposlušného poslance a Fialova konkurenta ze strany.

Na tomto druhém případu je ohromující, jak o něm refererují média. Nezabývají se totiž absolutně tím, co vlastně Václav Klaus řekl, ale novináři manipulativně vytrhli vše z kontextu a vybrali jen to nejméně podstatné. Kdyby totiž referovali o tom, co poslanec Klaus skutečně řekl, nedal by se z toho vyrobit skandál, protože je to pravda.

Mimochodem, v projevu stále ještě poslanec za ODS připomněl i tehdejší „propagandu kolaborantských, tehdy se říkalo aktivistických novinářů a dalších zaprodanců; co nám to jen dnes připomíná“.

Zde je tedy to, co Václav Klaus mladší doopravdy řekl. Názor si udělejte sami: „Pravdu si musíme připomínat, protože dochází k pokusům o zatemňování a přepisování historie. George Orwell kdysi přesně řekl, kdo ovládá minulost, kontroluje přítomnost. A snaha o převychování dnešní mladé generace tu skutečně je…

Musíme si uvědomit, že zlo na světe existuje, a přichází zpravidla v nových podobách. To příští určitě nebude mávat pěticípou hvězdou ani hákovým křížem. Demokraty nemohl nechat v klidu otevřený dopis jednoho z vůdčích architektů nové Evropy Emmanuela Macrona. (Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí v otevřeném dopise představil svou vizi Evropy, kde volá po vykazování nesouhlasných názorů z internetu, celoevropském společném přijímání migrantů a užší splupráci s Afrikou a dalších lahůdkách.) Vlivné lidi disponující mocí ovlivnit vaše životy byste měli pečlivě poslouchat a brát jejich slova vážně. Hitler myslel Mein Kampf vážně, není důvod si myslet, že Macron své teze vážně nemyslí. V jeho textu se objevují výrazy jako „nebude mít v Evropě místo“, ze kterých mrazí. Hitler nenáviděl měšťáky, rozuměj staré demokraty a kapitalisty, chtěl novou Evropu, novou říši fungující na zcela nových principech. Macron chce také nový svět, klimatickou banku, nové řízení ekonomiky a společnosti prostřednictvím vyvolených.

Chce přerozdělování migrantů a společnost na nových principech. Pro nás, staré demokraty, tam místo nebude. (…) Ano, dějiny nekončí a české vlastence budeme opět potřebovat. Dřív, než si myslíte.“

To, že Klause někdo odněkud vyhodí, na tom, že má pravdu, nic nezmění. A už vůbec ne hujer typu pana Fialy.

Aktualizace v 17:30: ODS to fakt udělala – vyloučila Václava Klause mladšího ze strany. „Václav Klaus mladší svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozuje dobré jméno ODS, a dělá to i přesto, že byl několikrát varován,“ řekl po jednání výkonné rady šéf strany Petr Fiala. O jakém dobrém jméně to mluví? Předseda Fiala též prohlásil, že Václav Klaus není loajální ke straně. Ovšem ve volbách získal od voličů ODS suverénně nejvíc preferenčních hlasů. Politolog Fiala asi někde v úsudku udělal chybu…

Jako argument k vyloučení zaznělo i to, že si Klaus dovolil zpochybnit českou armádní misi v Afghánistánu, který spolu s Američany bezdůvodně okupujeme dlouhá léta. 

A jak se s hodnotami demokratické strany slučuje vylučování členů kvůli jiným názorům? Na to ať odpoví voliči v dalších volbách.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra