Všichni to známe, když se například málo oblékneme nebo se do nás třeba jen opře silný studený vítr. Pocit, že venku je prostě nelidská zima. Ve srovnání s nejchladnějším obydleným místem na světě jsou však naše zimní mrazíky docela směšné. V sibiřské vesnici Ojmjakon se průměrné zimní teploty pohybují kolem 50 stupňů Celsia pod bodem mrazu. I přes velmi nehostinné podmínky zde ale celkem spokojeně žije asi 500 obyvatel. Za nejchladnější lidmi obývané místo na zemi je Ojmjakon považován především kvůli teplotnímu rekordu z roku 1926, kdy zde naměřili neuvěřitelných -71 °C. 

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: https://weather.com/travel/news/breathtaking-photos-coldest-city-world-20140128http://www.sciencealert.com/21-amazing-photos-that-show-what-life-is-like-in-the-coldest-inhabited-town-on-earth