Saúdové mají připravených 100 000 klimatizovaných stanů – a nepřijali jediného uprchlíka. Proč?

Zrovna v době velkých diskusí a velké nenávisti mezi obyvateli i politiky, kdy jedna strana volá po záchraně uprchlíků a druhá by jim naopak dveře zavřela, kdy Evropa čelí kritice, že jich nedokáže přijmout dostatek a řádně se o situaci postarat, je dobré zmínit, že v Saúdské Arábii nedaleko Mekky na místě zvaném Mina stojí 100 000 dobře připravených klimatizovaných stanů, které mají jen jednu jedinou vadu. Jsou takřka opuštěné.

Toto stanové město slouží jako krátký příbytek pro poutníky, ale jedná se o pouze o 5 dní v roce. Kromě toho zeje prázdnotou oblast, která může pojmout i 3 000 000 utečenců. Zatímco Libanon, přímý soused chaosem sevřené Sýrie, pojal až 1 300 000 Syřanů, Saúdská Arábie a její bohatí kolegové, bohaté státy jako Katar, přivítali navzdory svým oficiálním prohlášením zhruba 0 uprchlíků.

Regenračné centrum

Osada byla vylepšená v roce 1997 tak, aby byly stany ohnivzdorné a pro jednotlivé úseky se zbudovaly kuchyně a koupelny. Problém, proč nepřijmout uprchlíky do této 20 kilometrů čtverečních velké oblasti, nemůže být ani finanční – Arábie nemůže mít velký problém s penězi, když nedávno nabídla financování výstavby až 200 mešit pro 500 000 odhadovaných uprchlíků do Německa.

Vzhledem k tomu, že zrovna Saúdská Arábie kromě potenciálního sponzorování mešit v Německu sponzoruje i Islámský stát v Iráku a Sýrii, nabízí se hned i jedna kacířská úvaha, zda spolu tyto dva jevy – masová migrace do Evropy a džihádisté v Sýrii – nějak úžeji nesouvisejí… Tato myšlenka je však zřejmě až příliš nehumánní a odvážná, možná dokonce konspirační, neboť, jak všichni víme, byla Saúdská Arábie čerstvě zvolena do čela Rady OSN pro lidská práva. A s těmi se terorismus v Sýrii a řízený exodus do Evropy ani trochu neslučují. Nebo snad máte jiný názor?

Regenračné centrum

Saúdští Arabové se nařčení, že nepřijímají žádné uprchlíky, vehementně brání. Když se v září tyto informace o jejich nepohostinnosti začaly šířit v médiích, ministerstvo zahraničí přispěchalo s informací, že ropná monarchie na svém území údajně od začátku občanské války v Sýrii přijala dva a půl milionu Syřanů. Prý lidi prchající před válkou pouze kvůli svým zákonům neregistruje jako azylanty, ale umožňuje jim normální pobyt v zemi.

Žádný ze šesti států které tvoří Radu pro spolupráci arabských států v Zálivu, není signatářem Úmluvy o právním postavení uprchlíků ( U.N. convention on refugees ), tedy dohody, která stanoví právní postavení uprchlíků, a tak prostě tito lidé nejsou označováni jako uprchlíci.

Například český server manipulátoři.cz, který se tuto manipulaci o nepřijímání uprchlíků snažil vyvrátit, ale zapomněl sdělit jednu důležitou věc. Jak informoval například server BBC – Syřané sice mohou oficiálně žádat o turistické vízum nebo o pracovní povolení, aby mohli vstoupit do některého ze států Perského zálivu, proces je to ale velmi nákladný a panuje také rozšířený názor, že mnohé státy v této oblasti mají nepsaná restriktivní pravidla, která Syřanům přidělování víz v praxi komplikují.

Většinu úspěšných případů tvoří Syřané, kteří už v některé ze zemí Perského zálivu jsou a prodlužují si tam pobyt. Anebo ti, kteří už mají v dané zemi rodinu. Osobám s omezenými prostředky komplikuje situace už jen geografická vzdálenost mezi Sýrií a zeměmi Perského zálivu. Bez víza nemohou Syřané v současnosti počítat s povolením ke vstupu do žádné arabské země kromě Alžírska, Mauritánie, Súdánu a Jemenu, podotýká server BBC.

Oč jednodušší je to v Evropě, kde žádné vízum, doklady ani registraci nepotřebujete, protože stačí na jakýchkoliv hranicích nahlas křičet, že chcete do Německa, a vaše přání bude splněno, a to dokonce i v případě, že nikdo nebude vědět, kdo jste, odkud jste přišel a co tam chcete. A když něco provedete, na rozdíl od Saúdské Arábie, nikdo vám neutrhne ani neusekne hlavu.

Jan Petrák

Zdroj