Představitelé veřejné dopravy v San Francisku a Bay Area v Kalifornii odmítli zveřejnit záběry z bezpečnostních kamer, které by odhalily videozáznamy násilí a podobných kriminálních incidentů. Kuriózní je jejich zdůvodnění: zveřejnění nahrávek by prý vytvořilo „rasové předsudky“. 

Dopravní společnost BART (Bay Area Rapid Transit, lokální dopravní společnost) oznámila, že už nebude podávat tiskové zprávy ohledně kriminálních incidentů v rámci svého systému dopravy. Média by podle představitelů společnosti případy zbytečně nafoukla, což by vedlo ke zbytečnému rasismu… V Americe i Evropě je přitom trend v médiích přesně opačný: jakmile něco spáchají příslušníci menšin, média většinou původ či rasu pachatele zmiňují jen velmi nerada.

Sanfranciský provozovatel veřejné dopravy má však opačný názor: „Nepřiměřené zaměřování se místních médií na trestnou činnost v dopravních prostředcích spáchanou lidmi jiných barev a neférové charakterizování pasažérů na tomto základě vedlo k přehnanému generalizování v mediálních zprávách a častým rasově necitlivým komentářům, adresovaným prostřednictvím sociálních médií, e-mailů a call center,“ vysvětlil asistent generálního ředitele Kerry Hamill ve veřejném prohlášení.

K rozhodnutí vedla údajně série takových situací; poslední kapkou byl ale incident z 30. června, kdy ženu ve vlaku okradla parta teenagerů, kteří posléze vlak opustili na stanici Coliseum v Oaklandu. Po události se na sociálních sítích a skrze telefonáty mnoho lidí jalo vyjadřovat neslušně a rasově nekorektně.

Zmíněný Kerry Hamill si však trochu protiřečí, neboť k incidentu podotkl, že „žádné novinové články se nevyjádřily k rase útočníků, ale i přesto si veřejnost jejich rasové příslušenství domyslela sama od sebe“. Podobně si zjevně domýšlí evropská veřejnost pachatele teroristických útoků…

Ale zůstaňme na západním pobřeží USA. Dva dny před tímto incidentem, tedy 28. června, skupinka čtyř teenagerů zaútočila na pasažéra a utekla na stanici Dublin s jeho mobilním telefonem. Další výraznější incident se odehrál dva měsíce předtím, a to 22. dubna, kdy do vlaku nastoupilo 40 až 60 teenagerů, okradli přitom 7 lidí a 2 u toho fyzicky napadli.

„Kdybychom měli pravidelně poskytovat médiím videa zločinů v rámci našeho systému, která zahrnují i podezřelé z řad menšin, zejména pokud se jedná o nedospělé, zcela určitě bychom čelili otázkám, proč se snažíme neustále protlačovat falešné stereotypy,“ napsal Hamill, zcela ignoruje fakt, že v tomto případě nejde o umělé vytváření virtuální bubliny, ale o realitu.

Z jeho vyjádření totiž logicky vyplývá, že se na kamerách častěji ocitají mládežníci zejména menšinových ras. To, že neposkytne k události Hamill a jeho kolegové informace ani videozáznam, evidentně názor lidí ani skutečnost nezmění. Opravdový rasismus, ale ani pozitivní diskriminace nikdy nic dobrého nepřinesla. O tom se v poslední době mohou přesvědčit i Evropané. Což takhle jednou zkusit měřit všem stejně?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://needtoknow.news/2017/07/san-francisco-public-transport-says-showing-surveillance-video-mob-violence-racist/