Neprobádaných míst na povrchu naší planety je dnes už relativně málo, a my tak snadno můžeme podlehnout iluzi, že v podstatě není místo na Zemi, které by před lidskými zraky mohlo ukrývat dosud nepoznaná tajemství. To však rozhodně neplatí o povrchu dna oceánů a obecně o mořských hlubinách – ty jsou totiž prozkoumány dokonce hůř než například povrch Marsu či Venuše.

Regenračné centrum

Odhaduje se, že z hlubin oceánů člověk zatím prozkoumal pouhopouhých pět setin procenta. Jací živočichové obývají tento tajemný svět, naznačují fotografie ruského hlubinného rybáře Romana Fedorcova, který ve svých sítích nalézá opravdu podivné úlovky.

Foto Roman Fedorcov

Poté, co rybář zveřejnil fotky na svém twitteru, sdílela je řada webů a časopisů zaměřujících se na vědu z celého světa. Při pohledu na snímky se člověk nemůže ubránit pocitu, že tito tvorové vypadají, jako by nebyly z našeho světa, a s trochou nadsázky se dá říci, že je to vlastně pravda. Hlubiny oceánů jsou totiž docela jiný svět.

Všechny úlovky šťastný rybář vylovil z takzvané mezopelagiální zóny, což je termín, kterým se označují místa v rozmezí 200 až 1000 metrů pod mořskou hladinou. Do takové hloubky už pronikne velmi málo slunečního záření a ve vodě je i méně kyslíku. Tvorové žijící v takových hloubkách se živí jenom tím, co doslova propadne z mělčích vod, a také se samozřejmě požírají navzájem. Tomu většinou odpovídá i jejich děsivý vzhled a především pak strach vzbuzující špičaté zuby. Nehostinné životní prostředí se podepisuje i na jejich zbarvení. Jak si můžete všimnout na fotkách, jsou většinou tmaví nebo úplně černí, což slouží jako perfektní maskování před ostatními predátory. Černá těla mnohdy bizarně vypadajících živočichů dokonale pohltí všechny zbytky dopadajícího světla, a tvorové jsou tak v temnotách hlubin téměř neviditelní.

Foto Roman Fedorcov

Foto Roman FedorcovPokud máte zájem podívat se na více takových tvorů, určitě byste si neměli nechat ujít rybářův twitterový profil. Není to však podívaná pro každého, a někoho by sledování řady fotek a videí mohlo dokonce pěkně rozčílit. Když si totiž prohlížíte twitter Romana Fedorcova, po chvíli zjistíte, že těch mrtvých ryb je opravdu hodně a rybářova loď vypadá trochu jako továrna na smrt. Ve srovnání s obyčejnými rybářskými loděmi se samozřejmě jedná o nesrovnatelně menší počet zmařených rybích životů, problém je však v tom, že v tomto případě ryby nekončí na talíři, ale spíš v pomyslné síni podivnosti a stávají se z nich v podstatě trofeje. Tento etický rozměr si však už může řešit každý sám v sobě podle vlastních pocitů, názorů a hodnot.

Regenračné centrum

Navíc představa, že všechny ryby, co končí v sítích obyčejných rybářů, neumírají zbytečně a nakonec je někdo sní, je přinejmenším dosti nejistá. A i to je například pro vegany „too much“.

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.sciencealert.com/this-deep-sea-fisherman-has-been-posting-his-finds-on-twitter-and-it-s-legit-terrifyinghttps://twitter.com/rfedortsov/status/808997626666426368/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw