Bývalý pracovník nechvalně známé americké NSA (Národní bezpečnostní agentury) Edward Snowden, který se už celé roky těší obviněním, že není jen pouhý whistleblower, ale ruský agent, neboť právě Rusko mu poskytlo zázemí poté, co vypustil přísně tajné informace o masovém špehování jak amerických, tak evropských občanů.

Nebylo divu, že se podezření dočkal – ať už jej lidé vidí jako zrádce své země (či vlády), anebo hrdinu lidu, tajemství, jež odhalil, poškodila moc a vliv Spojených států. Navíc mu vzápětí právě Rusové poskytli útočiště, kde se jal před hněvem své rodné vlasti schovávat.

Už v roce 2014 napsal Edward Jay Epstein, který se dlouhodobě zabýval psaním o špionáži, provokativní článek do Wall Street Journal, kde Snowdena neoznačil ani za hrdinu, ani za zrádce, nýbrž za špeha. Jako důkaz k tomu použil například to, že kromě vážných a dnes proslule známých skutečností, jež na své původní zaměstnavatele zveřejnil, si s sebou také prý odnesl na milion dokumentů, které s tím nijak nesouvisely.

Tuto poměrně logickou úvahu ale nedávné zprávy, přesněji řečeno Snowdenovo vyjádření z této neděle, poněkud problematizují. „Nelegální hlasování v Moskvě i jinde v ruských volbách je snaha ukrást vliv více než 140 milionům lidí,“ napsal prostřednictvím tweetu. „Požadujte spravedlnost – požadujte zákony a soudy, na kterých záleží. Získejte si zpátky svou budoucnost.“

Ruské volby, v nichž drtivě zvítězil Vladimir Putin, a zajistil si tím své čtvrté období (déle v Rusku vládl jen Stalin), už i bez Snowdena provázela řada kontroverzí – od neuznání hlasů z Krymu Francií po vyřazení kandidáta Alexeje Navalného. To ale nemění nic na tom, že obrovsky populární prezident Putin by tak jako tak vyhrál.

Mějme na paměti, že Putin a dnešní Rusko podle našich médií doslova není schopno udělat nic správně a zároveň může za všechno, takže leccos může být zkreslené.

Vyjádření Edwarda Snowdena, který byl dlouho terčem obvinění, že se jedná o agenta a vlastizrádce, každopádně vnáší do této informační války ještě větší chaos. A mimo to také otázku: Kdo je vlastně Edward Snowden a jaká hra se kolem něj hraje?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.washingtonexaminer.com/news/edward-snowden-blasts-integrity-of-russias-presidential-election-asks-russians-to-demand-justice, https://www.nytimes.com/2017/01/09/books/review/is-edward-snowden-a-spy-a-new-book-calls-him-one.html