V neděli 25. listopadu došlo v Kerčském průlivu, ve kterém nedávno Rusko postavilo most na poloostrov Krym, o který se pře s Ukrajinou, k vážnému incidentu, když se střetly lodě z obou znepřátelených zemí.

Ukrajinské námořnictvo oznámilo, že tři jeho lodě zabavily ruské speciální jednotky a při tom na Ukrajince Rusové stříleli, takže byly zraněny dvě osoby. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinci si též stěžují, že loď ruské pohraniční stráže úmyslně narazila do ukrajinského remorkéru.

Dva malé dělové čluny v doprovodu remorkéru ukrajinského námořnictva podle Ukrajinců uskutečňovaly plánovanou a i ruským úřadům předem ohlášenou plavbu z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na břehu Azovského moře, „avšak navzdory konvenci OSN o mořském právu a rusko-ukrajinské dohodě o spolupráci při využití Azovského moře a Kerčského průlivu pohraniční lodě Ruské federace – kutry Don třídy Sobol a Suzdalec třídy Mangust – uskutečnily otevřenou agresi proti ukrajinskému námořnictvu“. Situace se vyhrotila natolik, že ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že předloží parlamentu návrh na vyhlášení stanného práva. To je poměrně radikální krok a znamenal by přiblížení válečného střetu.

Rusové si naopak stěžují, že tři ukrajinská plavidla vplula do ruských vod a všechno je úplně naopak. Ruská pohraniční stráž podle listu Kommersant pro změnu tvrdí, že ukrajinské lodě „překročily ruské hranice a vpluly do dočasně uzavřené oblasti výsostných vod Ruské federace“, čímž porušily konvenci OSN o mořském právu, „nebezpečně manévrovaly“ a „nepodřizovaly se zákonným požadavkům ruských úřadů“. Ruská tajná služba FSB obvinila Ukrajinu z provokací během celé neděle a řekla: „Jejich cíl je jasný – chtějí v regionu vyvolat konflikt.“

A teď si vyberte. Ukrajinský prezident každopádně také řekl, že dnes by měl o situaci v Černém moři, jednat s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a s představiteli zemí Evropské unie. Toho NATO a té Evropské unie, tedy organizací, které podpořily státní převrat na Ukrajině v 2013, po němž to jde v zemi od desíti k pěti a zlepšení je v nedohlednu. Doufejme, že se situace ještě více nevyhrotí.