Rudý teror v Británii?

Známá bezpečnostní společnost G4S přemalovává všechny vchodové dveře uprchlíků ve Velké Británii. Výrazně červená z nich udělala terč hrozeb, posměchu a ponížení. Uprchlická rada je znepokojena.

Uprchlíci žijící v Middlesbrough, ve městě historicky zápasícím s vysokou nezaměstnaností a kriminalitou, se svěřili britským Times, že dveře je učinily jednoduše identifikovatelným předmětem urážlivých gest. Na dveře létají vajíčka, kameny nebo psí exkrementy. Na některých dveřích se navíc objevují i graffiti se symbolem Národní fronty (politické strany proti imigraci mimoevropských lidí právě do Evropy).

Jomast, subdodavatel G4S, který vlastní tyto domy s červenými dveřmi, segregaci žadatelů popírá a tvrdí, že barvu měnit lze.

Britské ministerstvo nazývané Home Office, zodpovědné za imigranty, vzneslo otázku společenské odpovědnosti po té, co zaslechlo zprávy o tomto způsobu ponižování. Ministr pro imigraci James Brokeshire prohlásil, že byl tímto problémem hluboce znepokojen.

„Předpokládám od našich smluvních partnerů nejvyšší úroveň. Pokud najdeme nějaké důkazy o diskriminaci imigrantů, rozhodně nebudeme s okamžitou platností tolerovat takovéto chování,“ vyjádřil se k věci Brokeshire.

Jeden z žadatelů o azyl dokonce přišel s tím, že se své dveře pokusil přetřít na bílo, aby se vyhnul stigmatizaci. Po návštěvě zaměstnance z již zmíněné společnosti Jomast mu bylo ovšem sděleno, že je to proti „politice společnosti“ a že musí dveře přetřít zpět na červenou barvu.

Jomast, kterému náleží azylové smlouvy pro severovýchod, vlastní v Middlesbrough ve výsledku 168 domů – z toho 155 jich má červené dveře a v 62 z nich bydlí žadatelé o azyl.

Jomast prý ke všemu vlastní spoustu dalších takových domů i ve městě Stockton-on-Tees.

Případ, který si vysloužil pozornost médií, ale není nový. Suzanne Flecherová, předsedkyně organizace pro žadatele o azyl Liberal Democrats for Seekers of Sanctuary žijící v Middlesbrough, řekla v pořadu rádia BBC Today, že si všimla zvýšeného problému s G4S už v roce 2012, ale tenkrát jí bylo řečeno, že bezpečnostní firma nebude Jomast žádat přetření dveří.

Uprchlická rada (Británií založená charitativní organizace pomáhající přesidlovat žadatele o azyl) také pronesla, že už delší dobu mají obavy o bezpečí a kvalitu azylových zařízení.

Mohammed Bagher Bayzavi, middlesbroughský obyvatel z Íránu, uvedl, že se pokusil vyjednat přetření dveří poté, co se kvůli nim stal rovněž předmětem ponižování a útoků. S úspěchem se ale také nesetkal. „Každý tu ví, co červené dveře signalizují. Změna barvy pro nás není možná – brali bychom cokoliv, jen ne červenou,“ říká.

Nadia Prupis

Překlad: Simona Patelisová

Zdroj, licence CC-BY-SA