Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v nedělních zemských volbách v Německu prudce oslabila, přestože v Sasku-Anhaltsku vyhrála a v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci skončila druhá. Naopak výrazně uspěla pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která kritizuje kancléřčinu politiku v uprchlické krizi.

Oslabení CDU a Úspěch Alternativy pro Německo, která se vymezuje proti politice Angely Merkelové, překvapí zřejmě málokoho, kdo dění v Evropě sleduje. Co je ovšem na těchto volbách šokující, je atmosféra strachu a násilí, ve které se konaly.

Regenračné centrum

Ačkoli stranu AfD založili liberálně založení ekonomové v čele s hamburským profesorem ekonomie Berndem Luckem v reakci na dluhovou krizi v eurozóně a její klíčovou myšlenkou se stalo přesvědčení o neudržitelnosti tohoto uskupení, začala být médii a politickými oponenty účelově označována jako populistická či xenofobní.

O tomto absurdním nálepkování mluvil při své nedávné přednášce v Praze šéf bavorské AfD Petr Bystroň (ano, tahle „xenofobní“ strana si do čela své strany v největší spolkové zemi zvolila cizince a imigranta, Moraváka jako poleno): „My jsme vznikli jako středová strana založená profesory ekonomie, lidmi, kterým leží na srdci německá budoucnost. Migranti vůbec nebyli naše téma. Ale okolnosti to změnily. O takových problémech nelze mlčet a poptávka byl obrovská, nejde se tomu vyhnout. Zvlášť když je to úplně naopak, než se tvrdí v médiích. Ačkoli o nás vykládají, že jsme náckové, jakmile nás lidi poznají, začnou s námi sympatizovat a řeknou si, že nejsme tak zlí. S imigranty je to přesně naopak. Píše se, že je všechno super, ale po setkání s nimi v realitě se veřejné mínění obrací. Situace je katastrofální.“

Regenračné centrum

AfD, která o problému, jenž pálí (nejen) Německo, mluví nahlas a chce jej řešit, nejenže dostala nálepky a vysloužila si nadávky, ale čelí i násilí a výhrůžkám. „Když nám nabídne hospodský pronájem sálu, začne mu volat Antifa, spolek, který platí německá sociální demokracie, a začne mu vyhrožovat zničením, rozbíjejí mu okna, pomlouvají ho na internetu a podobně,“ říkal v únoru v Praze Petr Bystroň.

Nyní jeho slova potvrdil i bývalý český prezident Václav Klaus, který stranu AfD před volbami podpořil a účastnil se některých jejích akcí, obklíčených policejními antony. Podle Klause se v Německu dějí neuvěřitelné věci a stalo se z něj „nové evropské bojiště“.

Jelikož jde o nepřijatelnou perzekuci názorových oponentů, kteří čelí výhrůžkám a bojí se vyjádřit svůj názor, Šifra se rozhodla jeho čerstvé zážitky a důležité a znepokojivé svědectví z předvolebního víkendu v Německu, výspě „demokratické“ Evropy, které popsal na svých stránkách, ocitovat:

„Zápisky z cest píši již mnoho let, ale spíše z exotických zemí. Tentokráte musím udělat výjimku. I když Německo exotickou zemí být pomalu začíná. Německo se opět stalo bojištěm Evropy. Za posledních sto let nikoli poprvé. Je to smutné, nečekali jsme to, ale je to tak. Právě to mě ale motivuje tam v současnosti jezdit. Totální sterilita starých politických stran dostala naštěstí alternativu, kterou je mladá politická strana AfD, Alternative für Deutschland, Alternativa pro Německo. Stále ještě má všechny chyby politických začátků, ale nadějí je. Proto jsem vystoupil na několika předvolebních mítincích této strany. Se svými zážitky se chci podělit s těmi, kteří je chtějí slyšet. Mám pocit, že ve srovnání s Německem žijeme v docela normální politické situaci. Stále ještě v něčem, co se dá nazývat demokracií, byť už bruselským diktátem poškozenou.

Prvním problémem se ukázalo být to, že po domluvení termínů několika akcí nebylo dlouhou dobu jasné, kde se budou konat. Tomu jsme z počátku vůbec nerozuměli. Vysvětlení se ukázalo být prosté: jakmile se v rozbouřeném Německu oznámilo místo předvolební akce AfD, byl opakovaně vytvořen tlak, aby majitel objektu – sálu, haly, hotelu – akci zrušil. Majitelé těchto objektů často svůj předchozí příslib odřekli. Měli skutečný strach. Dlouho proto nebylo známo, kde se akce koná, k mému naprostému šoku dokonce ani ve kterém městě. Znal jsem dopředu pouze adresu hotelu, kde budu bydlet. Při posledních dvou akcích to bylo známo až tři dny předem. Pořadatelé pak svolávají účastníky přes internet – plakáty jsou politickou konkurencí a zejména levicovými anarchisty okamžitě zničeny. 

Akce, kterých jsem se zúčastnil, navštívily stovky lidí – lidí klidných, zdvořilých, naprosto decentně se chovajících. Lidí, kteří jsou – stejně jako já – nespokojeni s existující situací v Německu, zejména s dnešní obří migrační vlnou. Neklid byl před budovami, kde agresivně vystupovala extrémní levice. V Bádensku Würtenbersku byla den před vystoupením zničena všechna okna v sále, kde měla vystoupit Frauke Petry, předsedkyně AfD v celém Německu. Když jsem tam byl – druhý den a o několik ulic dále – při velmi pozorném dohledu policie, byl všude klid. Mluvím o městech Willingen-Schwenningen a o Donauschingen.

V tom posledně zmíněném mě zaujal uprchlický tábor se třemi tisíci migrantů, umístěných v bývalých francouzských kasárnách, kde byly několik desetiletí ubytováni vojáci jedné z vítězných mocností druhé světové války. Při hodině a půl trvající besedě s redakční radou regionálních Neckarquelle jsem pochopil, že má – v projevech opakovaná – věta, že jsou lidé v Evropě a Německu tak „manipulováni, indoktrinováni, regulováni“, jako jsme byli my v pozdní éře komunismu, je plně oprávněná. Dodával jsem, že nemluvím o padesátých letech. Publikum vždy silně aplaudovalo, ale místní novináři tomu nechtěli rozumět. Přece taky musím vidět ty děti ve člunech v Egejském moři. Snažil jsem se jim vysvětlit, že to neříká nic o tom, proč a odkud utíkají. 

V Porýní-Falcku (druhá ze tří německých spolkových zemí, kde se teď konají zemské parlamentní volby) to bylo velmi podobné. Rozdíl byl v tom, že pár minut po mém vystoupení, ve chvíli kdy mluvila Frauke Petry, začaly houkat požární sirény a všichni lidé museli urychleně vyklidit sál i hotel. Byl to samozřejmě planý poplach (což jsem zažil několikrát při volebních kampaních u nás doma na počátku devadesátých let), ale akce, na kterou přijeli lidé z daleka, byla zničena. Mělo se přitom jednat o hlavní předvolební akci a o vyvrcholení celé kampaně AfD před nedělními volbami.

Mimochodem při této zničené akci vedle mě seděl předseda AfD Porýní-Falcko, Uwe Junge, 58letý plukovník Bundeswähru. Čili není to tak jednoduché, kdo v AfD je. Akci uváděl předseda místní pobočky v Neuwied (65 000 obyvatel), učitel němčiny a dějepisu na místním gymnáziu.

Odpolední procházka tímto městem, velmi nevýrazným – samé pěší zóny, ale bez ve válce zničeného historického centra, velmi prázdná poválečná architektura – byla v mnohem poučná. Je to město emigrantů, ale už těch minulých. Jsou tam samé libanonské, arabské, asijské restaurace a kavárny, samý kebab, naprosto nesourodé prostředí. Pocit beznaděje – pro každého, kdo není fanatickým stoupencem multikulturalismu – je naprostý. Němci asi bydlí na předměstích, žádného jsem tam neviděl.“

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Zdroj