Všichni určitě známe světlušky, které dokážou produkovat světlo díky bioluminescenci – chemickým reakcím v jejich tělech. Může být ale tento proces užitečný i pro člověka? „Naším cílem je změnit způsob, jak vyrábět a používat světlo,” říká zakladatelka Glowee Sandra Greyová. První produkt francouzské společnosti Glowee se dostal na trh v prosinci minulého roku. Jde o bakteriální světlo, které dokáže svítit po dobu tří dnů. V současnosti společnost pracuje na prodloužení doby svícení a uvádí, že by ji chtěli prodloužit na celý měsíc.

Glowee používá bakterii zvanou Aliivibrio fischeri, která se ve volné přírodě vyskytuje například v tělech mořských živočichů a září modrozeleně. Samotná světla jsou vyrobena z malých průhledných obalů naplněných svítícím gelem. Gel mimo biolumenescentních bakterií obsahuje rovněž živiny, které bakterie udržují při životě – bez něj by světlo netrvalo déle než pouhých několik sekund.

S využitím biolumenescentních světel společnost Glowee rozhodně nepřišla jako první, ale jedno prvenství jí zůstává. Je první společností, která tuto technologii nabízí jako komerční produkt. Osud tohoto produktu je předmětem spekulací.

Skeptici tvrdí, že tato světla nebudou ekonomicky výhodná a společnost má mizivou šanci uspět na trhu. Takovou skeptičkou je třeba oceánografka Edith Widderová, jež tvrdí, že náklady na výrobu a udržování velkého množství bioluminescentních bakterií ve vhodném prostředí jsou příliš vysoké. Doslova se vyjádřila následovně: „Když si všechno pořádně spočítáte, zjistíte, že to vlastně nemá smysl.”

Glowee má však opačný názor a ve výzkumech pokračuje s velkými ambicemi. Marketingu produktu hraje do karet možnost širokého využití a fakt, že se jedná o velmi šetrný způsob výroby světla k životnímu prostředí. Glowee uvádí spoustu příkladů možného využití. Bakteriální světla kromě praktických účelů (lampy, výkladní skříně, dopravní značení…) mohou obohatit i estetiku nočních měst. Nabízí se totiž i jako dekorace moderních budov. Jsou navíc tvarově přizpůsobitelná a jejich modrozelená záře může při vhodném použití vytvořit jedinečnou atmosféru. Ve Francii takové osvětlení také představuje možnost, jak obejít zákon o světelném znečištění. Majitelé obchodů zde totiž v pozdních večerních a brzkých ranních hodinách musejí vypínat světla ve výlohách, ale na Glowee se tento zákon nevztahuje.

Zakladatelka Sandra Greyová sebevědomě hlásí do světa, že v roce 2017 Glowee přijde s novým bakteriálním světlem, které bude vyzařovat více světla, vydrží svítit celý měsíc a přežije výkyvy teploty ve výši 20 °C. Tak uvidíme.

Záleží také, jestli Glowee udrží své ambice v rámcích zdravého rozumu a nezačne si hrát na bohy. V plánu totiž má i genetickou úpravu bakterií, která by měla způsobit, že budou svítit pouze v noci. Po neblahých zkušenostech s genetickými úpravami organismů například společnosti Monsanto (o zamoření vložek a tamponů, vyrobených z geneticky modifikované bavlny, jedovatými glyfosáty, jsme psali zde) je na místě nejvyšší ostražitost.

Lukáš Marek

Zdroj