WARDA NETWORK / Facebook

Zdravý rozum nás opustil již dávno, ale i přesto nás nepřestává udivovat, jakými kreativními způsoby dokážou lidé tento fakt prokazovat. Tentokrát to byla rakouská policie, která pokutovala muže převlečeného za žraloka. Důvodem byl nový zákon o zahalování celého obličeje.

Jednalo se o maskota nového obchodu s elektronikou jménem McShark ve Vídni. Policisté k němu nejdříve přišli, když postával před nově otevřeným obchodem ve žraločím oblečku, a požádali jej, aby si masku sundal (v souladu se zmíněným zákonem o zahalování celého obličeje, kterému se také obecně říká zákon proti burkám). Výzvu odmítl, a tak mu udělili pokutu, která může být až 150 eur.

Změny v zákoníku nebyly zaměřené pouze na zákaz zahalovat obličej na veřejnosti, což začalo platit počátkem října, ale změny schválené již v květnu také zahrnují povinné integrační kurzy pro migranty a navádějí k vykonávání veřejně prospěšných neplacených prací.

Nejedná se tedy o nic velkého, jen pokutu, zmateného maskota a o něco méně zmateného manažera, který si nespojil zákon o zahalování se žraločím oblekem a pak jej poslat postávat před obchod s elektronikou.

Zarážející je ovšem absurdita celé situace. Zákon je pochopitelně psaný tak, aby byl co nejvíce nábožensky neutrální, a nebyl tak právním terčem pro zrušení. Komu ale může vadit nábožensky a ideologicky neutrální žralok, navíc na suchu?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.dw.com/en/austria-burqa-ban-pr-agency-told-man-to-dress-as-shark-to-violate-new-law/a-40872491