Rakousko se připravuje reagovat nasazením armády, pokud bude Itálie následovat svá slova činy a umožní vydání 200 000 humanitárních víz migrantům, kteří se nacházejí v Itálii. To by jim umožnilo legálně vstoupit hlouběji do kontinentu, který už má s masami lidí proudících z Afriky a Blízkého východu již tak znatelné problémy. Více než 100 000 migrantů vstoupilo do Evropy prostřednictvím Středozemního moře v prvních 6 měsících roku 2017, z nichž 85 % vyrazilo z Libye.

70 % jsou podle některých zdrojů ekonomičtí migranti, nikoliv oběti války. Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka se vyjádřil slovy, že aby „Itálie darovala humanitární víza migrantům, je nepřijatelné“, a to z důvodů, že „humanitární vízum je evropská záležitost, nikoliv italská“. Dodal, že pokud tak Itálie učiní, pošle do slavného Brennerského průsmyku armádu, aby prováděla kontroly. Rakousko tím vyhrožovalo již nedávno, ale prozatím v Tyrolsku připravené vojáky stáhlo.

Rakousko se ale nestaví coby země vyloženě antimigrantská – Wolfgang Sobotka mimo jiné taky hrozil Maďarsku žalobou, pokud svůj podíl migrantů nepřijme. Nasazení armádní kontroly na hranicích s Itálií tak hrozí jen proto, že se jedná o neúnosné číslo běženců. Jenže například z příkladu Německa víme, že jak jednou někdo otevřete brány, už se nedopočítá…

Důležité je zmínit situaci Itálie. Může se totiž na první pohled zdát, že se tímto krokem pokouší vnutit ostatním zemím Unie politiku otevřené náruče, ale vyhrožování s humanitárními vízy zřejmě pochází z neúnosného tlaku na jejich zemi. Statisíce migrantů totiž přistály právě na italských březích a vládě se nedaří tyto obrovské masy zorganizovat a zaopatřit, zvlášť proto, že do italských přístavů vozí migranty neziskové organizace a agentura Frontex, který má střežit evropské hranice. O propuštění zmíněných 200 000 běženců hlouběji do Evropy prostřednictvím bruselské direktivy, jak informuje Daily Mail, sami popisují jako „nukleární možnost“. Pokud by tato možnost nicméně prošla, umožnilo by to této vlně přistěhovalců se pohybovat po Evropě takřka volně, a to posléze díky Schengenské dohodě.

Rakouská vláda již poslala 750 vojáků a 4 ozbrojená vozidla do Tyrolska na jihu země, a to do dostatečné blízkosti ke zmíněnému průsmyku, který je hlavním spojem mezi Rakouskem a Itálií skrze Alpy. „Musíme se připravit na vývoj imigrantské situace v Itálii, a já očekávám, že bude potřeba zahájit pohraniční kontrolu a podporu,“ řekl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil v komentářích pro lokální noviny.

Proti ekonomickým běžencům brojí zejména země Visegrádské čtyřky, z nichž nejhlasitější je zřejmě Maďarsko, ale zatímco země o poznání vlídnější k migrantům mu hrozí žalobami, je zřetelné, že s obrovskými přílivy mají samy neřešitelné problémy, které, jak se zdá, nejsou s to vyřešit jinak, než je nuceně přesouvat dále. Jedná se o ty stejné země – zejména Německo, které označilo tento nápad za nerealistický -, jež odmítly zřídit migrační centra mimo území EU, kde by se kontrolovalo, kdo do Evropy vstoupí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://needtoknow.news/2017/07/austria-will-deploy-military-italy-unleashes-200000-migrants-eu/ https://www.euroskop.cz/9005/28566/clanek/pomohou-migracni-centra-mimo-eu-resit-uprchlickou-krizi/ http://www.denik.cz/ze_sveta/rakousky-ministr-vnitra-pohrozil-madarsku-kvuli-migraci-zalobou-20160907.html