Co mají společného jaderná elektrárna ve Fukušimě, východní Ukrajina a virus zika? Všichni na ně dočista zapomněli. Tedy poté, co se v určitých médiích vymáčklo tolik paniky, co to v pár dnech, v případě Ukrajiny měsíců, šlo, a pak jakoby se s problémem slehla zem. Pravda je taková, že na východu Ukrajiny to stále vře, sever Jižní Ameriky je stále čímsi zamořený, a jak napovídá název článku, radiace z Fukušimy vytrvale uniká.

Přesněji řečeno, jedná se o 300 tun radioaktivního odpadu denně, který nachází cestu do Tichého oceánu. Fukušima se teď stala horší jadernou katastrofou než sám legendární Černobyl, neboť množství radioaktivních chemikálií uvolněných z reaktoru této jaderné elektrárny bylo bezkonkurenčně překonáno japonskou Fukušimou.

Úniky radioaktivního materiálu není možné zastavit, neboť ani člověk, a dokonce ani robot nemůže do reaktoru vniknout z důvodu extrémně vysokých teplot. Nyní vyvstávají odhady, že se tak Fukušimě „podařilo“ kontaminovat takřka celý Pacifik, přesněji řečeno roznést radioaktivní materiál až k západnímu pobřeží Spojených států. Je fascinující, že to, co může být obrovským environmentálním problémem blízké budoucnosti, se sotva řeší v politických kruzích nebo v mainstreamových médiích.

Je zajímavé poznamenat, že společnost TEPCO (Tokyo Electric Power Company), největší elektrárenská společnost v Japonsku, patří pod General Electric (také známou jako GE), což je jedna z největších společností na světě a má značnou kontrolu nad řadou menších korporací, politiků i částí mediální sféry. Kdekdo by na základě této informace mohl polemizovat, že právě to je důvod, proč se o katastrofě taktně mlčí, případně se jí nevěnuje valná pozornost. Na 1400 japonských občanů žaluje společnost GE za její roli v jaderné katastrofě – vychází z důkazů, že se o špatném stavu reaktorů vědělo delší dobu, ale nikdo s tím nic neudělal.

Nezávislí výzkumníci ze západní části Kanady naměřili 300% zvýšení úrovně radiace, a to prakticky na druhé straně oceánu, než stojí samotná elektrárna. Radiace se ovšem podle nich zvyšuje každým rokem, a společně s tím se záhadně i navyšují případy nemocí i vymírání ryb.

Mořské hvězdice vymírají v rekordních počtech v oblasti amerického státu Oregon, nicméně vláda se nechala slyšet, že za to Fukušima nemůže (je pravda, že problémy s hvězdicemi začaly už předtím, ale ve znatelně menší míře). Fukušima zřejmě ani nemůže za to, že se radiace naměřená v tuňácích u Oregonu navýšila o 500 % – v reakci na to vláda prohlásila, že radiace pochází ze zatím „neznámého zdroje“.

Radioaktivita naměřená v oceánu je 5–10krát vyšší než poté, co byly do Japonska svrženy na konci 2. světové války dvě jaderné bomby. Každopádně pokud se bude problém nadále ignorovat, budoucí následky a šok by mohly udeřit silněji než ta jaderná bomba.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj: http://www.trueactivist.com/fukushima-radiation-has-contaminated-the-entire-pacific-ocean-and-its-going-to-get-worse/