Spisovatel a badatel Miloš Matula na přelomu listopadu a prosince vyrazil jako jeden z prvních lidí na světě napříč ekvádorskou džunglí tam, kde se tyčí pyramida gigantů. Ve starodávném, nedávno nalezeném městě žily bytosti, které měřily až 12 metrů, jak dokládají nejen legendy, ale i nalezené artefakty. Pro Šifru o tom napsal exkluzivní reportáž.

V návaznosti na pravěké ekvádorské legendy existují časem zapomenutá a opuštěná města obrů. Tyto starověké lokality dávno pohltila příroda; zůstaly ukryty za oponou husté vegetace. Avšak kmeny z celé Amazonie promlouvají o legendách dávných obřích bytostí, které obývaly celý region. Obři zde vládli nad celým světem, ještě před příchodem člověka.

„Obrové (Nephilim) pak byli na Zemi v těch dnech; ano i potom, když vcházeli synové Boží k dcerám lidským, ony rodily jim. To jsou ti mocní, kteří z dávna byli, muži na slovo vzatí.“ – Genesis 6:4

Zhruba před dvěma lety jsem narazil na článek v americkém tisku o famózním objevu města gigantů (nebo obrů) v ekvádorské džungli. A jelikož do Ekvádoru jezdím – pořádám tam pravidelné cesty nejen za svým kamarádem, šamanem Augustinem Grefou a jeho rodinou, ale projíždíme vždy to nejlepší z Ekvádoru –, neváhal jsem a pln touhy a nadšení z tohoto senzačního objevu jsem požádal Augustina, zda by zjistil něco více o této lokalitě. A zda by bylo možné ji navštívit.

Nebylo to jednoduché. Augustin sice slyšel z vyprávění o těchto ztracených městech, ale vše byl příběh jeho předků. Zkoušel tedy pátrat, ale nedařilo se. Uplynul rok a já se chystal s další skupinou letos na jaře opět za ním do Ekvádoru. Vždy, když opouštíme džungli a všechny ceremonie, těšíme se do hor k majestátním vodopádům. Stejné to bylo i tentokrát. V pitoreskním hotýlku Miramelindo v Rio Verde, kde jsme ubytovaní, jsme společně s Augustinem debatovali s lidmi z hotelu. A já, tak jako vždy, se ptal na existenci nedávno objeveného města gigantů. Málem jsem spadl z židle, když jsem se dozvěděl, že majitel hotelu o této lokalitě ví. A co víc, dokonce byl průvodcem jistému ekvádorskému archeologovi. Náhody neexistují…

Slovo dalo slovo a hned jsem projevil velký zájem se do této lokality dostat. Bylo nám však řečeno, že cesta vysokohorskou andskou džunglí trvá přes pět hodin tam a stejný čas i zpět a je velmi náročná, neboť zde často prší, cesty jsou rozblácené a často neschůdné. Tehdy na jaře jsme však neměli tolik času, neboť program cesty byl naplánovaný a nebylo možné jej na poslední chvíli jen tak měnit. A tak jsme se rozhodli ztracené město obrů navštívit při další výpravě na podzim tohoto roku.

(…)

Regenračné centrum

Po čtyřech a půl hodinách cesty jsme v cíli – na místě ztraceného města obrů. Zvláštní pocit… Naši průvodci začínají vybalovat stany a nehledě na náš údiv je stavějí na šikmém svahu. A já už plný nedočkavosti rozhrnuji větve stromů a keřů, které mi doteď bránily pohledět na vodopád, padající po jedné ze stěn pyramidy gigantů. Fotím a točím jako o život.

 

Ztracenému městu obrů se putuje impozantní ekvádorskou džunglí. Foto Miloš Matula
Ke ztracenému městu obrů se putuje malebnou ekvádorskou krajinou i hlubokou nehostinnou džunglí. Foto Miloš Matula
Po stěně pyramidy gigantů se valí vodopád... Foto Miloš Matula
Po stěně pyramidy gigantů se valí vodopád… Foto Miloš Matula

Sem, do divoké amazonské džungle, se dostal i badatel Bruce Fenton, který věří, že zde leží nedotčené ruiny Ztraceného města, které muselo dříve patřit obrům. Dokládá to nález obřích nástrojů. „V roce 2012 se vydala skupina dobrodružných badatelů na výpravu džunglí za rozvalinami, které viděli na staré fotografii. Na první pokus se ztratili, brzy se ale štěstěna otočila na jejich stranu. Na břehu malé řeky doslova zakopli o platformu rozlehlého megalitického naleziště. Po samotném povrchu a v okolní vodě našli nespočet lidských nástrojů a artefaktů, převážně vyrobených z kamenných materiálů.Mnoho z nich předtím nebylo nikde jinde k nalezení než zde a o většině není ani jasno, k čemu měli sloužit. Pátrači našli i přesné místo zachycené na fotografii. Jednalo se o rozlehlou megalitickou stěnu. Naše vlastní úsilí přinést toto neuvěřitelné znovuobjevení způsobilo vlnu šoku napříč celou archeologickou komunitou. Žádný z expertů nebyl schopen nabídnout vysvětlení, kdo může být zodpovědný za toto naleziště, nebo kdy mohlo být doopravdy vystavěno. Jednoduše zde není důvod domnívat se, že bylo vše vybudováno v nehostinném Llaganatu, spíše dává smysl, že byly struktury vystavěny ještě v době, kdy zde nebyla džungle.“

Co vše viděl a zažil Miloš Matula v ekvádorské džungli? Kde se tam vzaly kyklopské kameny? A kamenné obří „hřebíky“ a nástroje, které je nemožné používat běžnou lidskou rukou? Kdo mohl postavit pyramidu gigantů? Co říkají legendy a co archeologové? 

Celou reportáž si můžete přečíst v Šifře
Celou reportáž si můžete přečíst v Šifře

Celou fascinující reportáž s mnoha nádhernými fotografiemi si můžete exkluzivně přečíst v digitální či tištěné verzi aktuálního čísla Šifry. Tip: Nemusíte nikam běhat, objednejte si Šifru z pohodlí domova a dorazí vám do schránky. Balné a poštovné zdarma.