Nezapomenutelné vynucené grimasy vykouzlili dva japonští žurnalisté, kteří se s ruským prezidentem Putinem setkali před jeho plánovanou návštěvou Japonska. Do sálu totiž přišel se psem, kterého dostal před čtyřmi lety jako dárek za pomoc při havárii Fukušimy.

Za zběsilého cvakání přihlížejících fotografů se fenka Yume pustila do hlasitého štěkání směrem k překvapeným Japoncům, které se rozléhalo přes celý sál. Plemeno akita inu je přitom známé svou věrností a přátelskostí, jak ostatně ukázal i dojemný film Hačikó: Příběh psa, jenž tuto rasu proslavil. Snímek natočený podle skutečného příběhu vypráví o jednom oddaném psovi jménem Hačikó, který se naučil každý den chodit v 17 hodin na nádraží a čekat, než jeho pán dorazí z práce. Za dva roky ale profesor Ueno zemřel a nevrátil se domů. Hačikó ztrátě pána neuvěřil a stále na něj na nádraží čekal. Pokusy o jeho převýchovu byly neúspěšné; na svého pána čekal do svých 12 let a 5 měsíců. Když roku 1935 na nádraží zemřel, jeho památník lidé pokryli květinami.

Poté ještě ruský prezident, který je známý svou láskou k psům, předvedl pár cviků a svého pomocníka obdařil řadou pamlsků.  „Bylo správné mít se na pozoru,“ dodal Putin později. „ Yume není hloupý pes. Bylo tam spoustu lidí, kteří fotili jak diví, a kamery, zkrátka spousta blikajících světel a klikání fotoaparátů. Je to hlídací pes.“

Důvod, proč vzal Yume s sebou na rozhovor pro Nippon TV a Yomiuri Shimbun, ale nemusí být pouze ten, že chtěl Japoncům přivést pejska, kterého mu věnovali, a ukázat, jak dobře se u něj má.

Svoji černou labradorku Konni, kterou mu daroval ruský ministr obrany Sergej Šojgu, vzal například na osobní setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. O té se přitom ví, že má z psů obrovský strach. Putin se sice později omluvil s tím, že o kancléřčině fóbii neměl ani ponětí, ale objevily se i spekulace, že to coby protřelý taktik udělal schválně, aby dal Merkelové najevo svou převahu. Ať už to byl jakkoli, Merkelová se viditelně Konni bála víc než ruských jaderných zbraní.

Angela Merkelová, která má fóbii ze psů, nadšená z Putinovy labradorky tedy dvakrát nebyla. Foto Wikimedia Commons
Angela Merkelová, která má fóbii ze psů, z Putinovy labradorky při návštěve v Soči v roce 2007 příliš nadšená nebyla. Putin se jen usmíval. Foto Wikimedia Commons

O tom, že ani návštěva Yume během rozhovoru s Japonci nemusela být tak úplně nevinných úmyslů, svědčí i další situace předcházející Putinově návštěvě Japonska. Japonci mu k Yumě chtěli dát ještě samečka do páru. Poslali tak návrh daru, s tím, že pokud ho Putin přijme, psa mu předá osobně premiér Šinzó Abe. Z Kremlu ale přišla odmítavá odpověď. „Bohužel, slyšeli jsme o tom od našich protějšků a naše naděje představit ženicha byla zmařena,“ citovala televize BBC člena japonského parlamentu.

Co víc, ruský prezident, který je známý tím, že státní návštěvy nechává čekat i několik hodin, než je přijme, provedl tento kousek i Abemu na jeho domovské japonské půdě, kam přiletěl o tři hodiny později oproti plánu. Pouhé náhodné nezdvořilosti? Anebo psychologická hra politika, kterému Evropská unie i Spojené státy americké připisují přímo zázračné schopnosti? Kromě toho, že může za válku v Sýrii, na Ukrajině i migrační invazi do Evropy, prý naposledy osobně dohlížel na hackerské útoky, které zmanipulovaly americké volby. Na tragickej život je Putin zkrátka pes.

Chcete sobě nebo někomu jinému udělat radost hodnotným dárkem pod stromeček? Šifra pro vás opět připravila pořádnou nadílku. 

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://edition.cnn.com/2016/12/14/europe/putin-russia-dog-japan/