Pro někoho podezřele sovětská praktika anebo třeba jen „populistický tah“, pro jiného zase racionální úvaha a nová příležitost… Tak či onak, ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který byl oficiálně vyhlášen v pondělí 2. května. Jedná se o strategický plán, dle nějž Rusko rozdá zájemcům území na dalekém východě země. A to jak Rusům, tak v Rusku naturalizovaným cizincům.

Jurij Trutněv, vyslanec pro ruský Dálný východ, se vyjádřil v tom smyslu, že tento krok „posílil tendenci migrace obyvatel na Dálný východ“, jak informuje agentura Interfax. Cílem projektu je dostat do neuvěřitelně rozlehlé, avšak slabě zalidněné oblasti co nejvíc nových lidí. Podle ruských odhadů by tímto země mohla docílit až šestinásobného růstu v počtu zdejších obyvatel. Hlavním lákadlem budiž dohoda, že každý dostane provizorně 1 hektar půdy na soukromé podnikání (farmaření, lesnictví apod.) na dobu 5 let. Pokud po této době prokáže, že nenechal přidělený pozemek ladem, ale smysluplně jej využíval, získá k němu dekret natrvalo. Ve středu ještě Putin dodal, že je zapotřebí „pracovat s místními úřady, aby se zajistilo, že pozemky budou nabízeny v oblasti, kde je k dispozici alespoň základní infrastruktura“.

A jaký je hlavní smysl tohoto v dnešní době nevídaného kroku, o kterém si například občané EU mohou nechat leda tak zdát? Jedním z hlavních deklarovaných důvodů je ten, že, že si Rusové nepřejí, aby se jejich kvalitní půda rozprodávala zahraničním korporacím a osobám. V Rusku je například zakázáno pěstování geneticky modifikovaných potravin. „Vyzkoušíme to,“ řekl Trutněv. „Myslím, že se tento způsob projeví jako efektivní.“

Dalším důvodem mohou být stále konkrétnější plány na dynamický rozvoj Sibiře. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v roce 2010, tehdy ještě jako prezident, řekl: „Pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce na ruském Dálném východě, pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimir Putin tehdy v žertu (i když zřejmě ne tak úplném, jak ukazuje dnešní vývoj) prohlásil, že Rusové na východě se budou brzy muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky.

LÍBÍ SE VÁM WEB ŠIFRY? SEZNAMTE SE I S JEDINEČNÝM MĚSÍČNÍKEM ŠIFRA A PŘEČTĚTE SI CELÉ ČÍSLO NA UKÁZKU ZDARMA.

Že to nebyly plané řeči, lze usuzovat z aktivit sousední Číny, která je v ruských příhraničních oblastech na ruském Dálném východě stále aktivnější. Číňané investují na ruském území, kupují zde podniky i budují infrastrukturu. Tak jak třeba v Africe nebo v poslední době koneckonců i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 o migraci Číňanů do Ruska psaly: „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR.“

Například v Novosibirsku je akreditováno přes 100 čínských společností a ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi rapidně roste. Již v roce 2012 tamější gubernátor Vladimir Goroděckij hlásil: „Zajímáme se hlavně o hi-tech projekty a snažíme se získat investory z Číny, která má v této oblasti zájem o blízkou spolupráci s námi.“ V rozhovoru pro agenturu Tass řekl, že probíhá velice úzká interakce mezi Sibiřskou větví Ruské akademie věd a Čínskou akademií věd.

A když EU zavedla sankce proti Rusku, Číňané u hranic s Ruskem ve městě Mu-tan-ťiang bryskně začali budovat největší mlékárnu na světě s neuvěřitelnými 100 000 krávami, která bude Rusko zásobovat. Evropští zemědělci musejí mít z bruselské politiky určitě radost…

Je tak možné, že se za pár let budeme divit, jak Evropská unie, místo aby se starala o vlastní prosperitu, nastartovala svým geniálním nápadem na zavedení sankcí ekonomiku ruskou a ještě víc posílila tu čínskou.

Jan Petrák, časopis Šifra