Ruský prezident Vladimir Putin v komentáři novinářského vyšetřování údajné účasti světového vedení zapleteného v offshorovém skandálu řekl, že on v tom seznamu není „a není o čem hovořit“.

„Ale úkol to je, je třeba pracovat. Co udělali? Vyrobili informační produkt. Našli mé přátele a známé, to znamená, že se tam v něčem pohrabali a něco z toho slepili,“ řekl Putin a dodal, že „podobnými publikacemi se snaží, aby Rusko bylo povolnější, učesat nás tak, jak chtějí“.

O roli Američanů v aféře jsme informovali zde.

V řadě sdělovacích prostředků byly zveřejněny dokumenty údajně patřící panamské právnické firmě Mossack Fonseca, které podle jejich tvrzení svědčí o tom, že je řada světových lídrů a osob z jejich okolí zapojena do offshorových schémat. V publikacích je zmínka i o řadě ruských fyzických a právnických osob.

Naopak Američané v dokumentech nefigurují. Vysvětlení jsou zhruba tři: 1) Američané nepodvádějí, 2) jelikož za aférou Panama Papers stojí americké tajné služby, jak jsme informovali zde, byly dokumenty patřičně zcenzurovány, aby kompromitovaly pouze ostatní, 3) celé Panama Papers jsou umělým kompromitujícím materiálem, jak naznačil Putin.

Co se týče první možnosti, tu můžeme vyloučit rovnou. Občané USA nefigurují v takzvaných „panamských dokumentech“ proto, že pro odchod do offshorů Američané upřednostňují jiné země, napsal například novinář Danny Vinik z deníku Politico. Podle deníku Politico informací vydání bylo jen v roce 2014 přes offshory z USA vyvedeno 1,2 bilionu dolarů.

Daňoví experti si myslí, že příčiny toho, že jména občanů Ameriky nefigurují v panamských dokumentech, se musí hledat ve změnách globální finanční politiky a v preferencích zálib. Když se Američané chtějí vyhnout placení daní, tak nehledí směrem na Panamu, ale preferují Bermudské a Kajmanské ostrovy. „V tomto světě jsou národní preference, jako i v jakékoli jiné věci,“ řekl Edward Kleinbard, profesor z Univerzity Jižní Kalifornie.

Je možné, že by v „panamských papírech“ bylo více amerických jmen, kdyby skandál vypukl v 80. letech, píše vydání. Ale po útoku USA na Panamu v roce 1989 popularita této země značně klesla.

Co se týče dalších možností, autentičnost dokumentů nikdo zatím oficiálně nepotvrdil a samotná společnost Mossack Fonseca odmítla potvrdit jejich pravost a činnost novinářů označila za zločin. Na druhou stranu těžko od ní čekat, že by se přiznala. Jeden ze zakladatelů společnosti Ramon Fonseca v interview pro panamskou televizní stanici TVN prohlásil, že některé dokumenty byly skutečně firmě Mossack Fonseca odcizeny, neupřesnil ale, o jaké konkrétně se jedná.

Na druhou stranu kdyby šlo kompletně o falzum, těžko si zase představit, že by na seznamu nefiguroval právě největší americký nepřítel Vladimir Putin.

Na seznamu mimo jiné figurují jména Rusů patřících údajně do okolí prezidenta Putina: podnikatelé Sulejman Kerimov, Arkadij Rotenberg, Jurij Kovalčuk, ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev, manželka tiskového mluvčího hlavy státu Dmitrije Peskova, krasobruslařka Taťjana Navková a violoncellista Sergej Roldugin.

Když Putin hovořil o Rolduginovi, prohlásil, že je hrdý na to, že má takové přátele. Podle prezidentových slov je to vynikající hudebník, jeden z nejlepších v Rusku. „Čím víc u nás bude takových lidí, jako on, tím líp.“

Líbí se vám web Šifry? Seznamte se i s jedinečným měsíčníkem Šifra a přečtěte si celé číslo na ukázku zdarma.

Již základní obsah na www.casopis-sifra.cz, ke kterému má každý přístup zdarma, je nabitý informacemi, zajímavostmi, komentáři, videi nebo glosami, ale až tištěný časopis či jeho elektronická verze, kterou si můžete pohodlně listovat a číst na displeji PC, mobilu či tabletu, nabízí ty pravé poklady – nové informace, reportáže, rozhovory, pravidelné rubriky, analýzy, seriály a mnoho dalšího exkluzivního čtení a původních materiálů. Zakoupením elektronického předplatného získáte roční (499 Kč) či půlroční přístup (260 Kč) ke všem číslům časopisu,která již vyšla, a k nim vám neustále budou přibývat nová čísla tak, jak budou vycházet. Kompletní Šifrotéku můžete objednávat zde.

-red-

Zdroj: http://cz.sputniknews.com/politika/20160407/2766981/putin-offshory-seznam.html#ixzz45KJLaPUO