Těžce nemocný muž se odhodlal zažalovat nechvalně proslulou společnost Monsanto kvůli jejímu Roundupu. Nejrozšířenější herbicid na světě byl „navržen“ tak, že hubí vše živé kromě plodiny, taktéž od Monsanta, po většinou geneticky modifikované, která je vůči němu odolná, takzvaně Roundup Ready. Spolu s tím, jak si škůdci vytvářejí odolnost, se chemikálie musí lít na pole či zahradu víc a víc a Monsantu rostou zisky. Vymyšlené to mělo Monsanto dobře, ale Roundup je tak jedovatý, že páchá obrovské škody na kondici lidí i celé přírody a dlouhodobě se to ukazuje. Roundup je navíc rakovinotvorný, i když to Monsanto roky tajilo.

Metody této společnosti jsou vskutku drsné. Když se například ukázalo, že glyfosát obsažený v Roundupu hubí včely, Monsanto koupilo výzkumný včelařský ústav, který to kritizoval.

Jenže někoho, kdo umírá, si koupit jen tak nemohou. Spravedlnosti se u soudu v Kalifornii domáhá těžce nemocný Dewayne Johnson, který s glyfosátem pracoval – ve škole. „Kdybych věděl, že to je škodlivé, tak bych to nikdy na školních pozemcích nestříkal… Je to neetické,“ prohlásil v pondělí před soudem v San Francisku. Johnson má diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom a jeho vyhlídky na přežití nejsou valné.

Šestačtyřicetiletý muž, který je otcem tří dětí, pracoval jako správce školních pozemků na sanfranciském předměstí Benicia a ze svých potíží viní právě Roundup, kterým hubil plevel kolem školy. Jonhson tvrdí, že sice nosil ochranný oděv, ale když zafoukalo, herbicid se mu dostal na kůži či do úst. (Výrobce ovšem uvádí, že ve větru se s Roundupem pracovat nemá.)

Vylíčil také, že když začal pracovat s Roundupem, viditelně se mu zhoršila pleť – po celém těle se objevily vyrážky, léze a boláky. Před čtyřmi roky mu doktoři našli rakovinu. Monsanto tvrzení o karcinogennosti herbicidum kterou prokázalo mnoho studií, jež neplatilo Monsanto (ty „firemní“ studie vycházely „překvapivě“ bezvadně) tradičně odmítá. „S lidmi trpícími rakovinou máme soucit, ale vědecké důkazy jasně prokázaly, že glyfosát je nezpůsobuje,“ uvedla firma v prohlášení pro brtiský deník The Guardian. Nikoli, vědecké důkazy naopak naznačují, že má pravdu pan Johnson, pouze lobbisti od MOnsanta roky pracovali na tom, aby byly zveřejňovány jen její „cinklé“ studie.

Přesto, že Roundup kosí živočichy na celém světě, umírající správce americké školy je vůbec prvním člověkem, který Monsanto takhle napřímo zažaloval kvůli podezření, že způsobuje rakovinu. Johnsonovi právníci u soudu argumentovali právě známým faktem, že Monsanto se dlouhé roky snažilo zastrašovat vědce upozorňující na rizika spojená s jejím výrobkem a sponzorovala vědecké studie, které by to popřely.

Otázka je, zda také neplatila úřady, které Roundup schvalovaly… Roundup se prodává ve 130 zemích světa včetně České republiky. Vždyť i Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je součástí WHO, v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát obsažený v přípravku pro ničení plevele je karcionogenní. Tak jak to, že to nevidí úřady?

Například americká Agentura pro ochranu životního prostředí konstatovala, že Roundup aplikovaný v běžných dávkách „pravděpodobně rakovinu nezpůsobuje“. Také Evropská komise dospěla k závěru, že mezi glyfosátem a rakovinou neexistuje žádná spojitost a licenci na používání pesticidu loni v listopadu prodloužila o dalších pět let. Copak v tom asi bylo?

Pravda o Monsantu leze pomalu, ale jistě ven, ani miliardy ji nezastaví. Americké soudy před dvěma týdny začaly řešit asi čtyři sta žalob ze strany farmářů a zahradníků, kterým byl diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom jako panu Johnsonovi a nyní se od Monsanta domáhají odškodnění.

Mimochodem, Monsanto je i autorem „slavného“ herbicidu Agent Orange, u kterého použilo podobný scénář. Agent Orange byl povolený na základě chybných studií a otrávil miliony lidí, především ve Vietnamu. Tam se rodí děti s těžkými defekty dodnes. A co takové dioxiny? Jejich existenci ve výrobních procesech i v konečných výrobcích firma dlouho popírala. Poté, co jej řada občanů zažalovala za ublížení na zdraví, Monsanto zaplatilo studie, které vědomě zkreslovaly výsledky tak, aby dokázaly neškodnost dioxinů. Ač to mají v názvu, žádní svatoušci to opravdu nejsou…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra