Pokud by se nyní v Německu konaly volby, „alternativní“ strana Alternativa pro Německo (AfD) by dostala víc hlasů než sociální demokracie (SPD). Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury INSA, který v pondělí zveřejnil nejčtenější deník Bild. Sociální demokraté, kteří loni v září ve volbách dosáhli s 20,5 procenta hlasu nejhoršího výsledku od druhé světové války, nadále padají a nyní by obdrželi ještě o 5 procent méně.

SPD donedávna vedl někdejší šéf Evropského parlamentu Martin Schulz, který se po loňských volbách dušoval, že do koalice s Angelou Merkelovou strana nikdy nepůjde a zamíří raději do opozice. Během pár měsíců ale zcela otočil a oznámil, že nejenže SPD do vlády půjde, ale on, Schulz, se stane ministrem zahraničí.

To se ale hrubě nelíbilo některým spolustraníkům, kteří otočku Martina Schulze nepřijali. Schulz, který je známý tím, že by chtěl vytvořit jednu velkou evropskou říši, kde by Německo mělo hlavní slovo, a neposlušné státy, které by nechtěly přijímat migranty, by vyhazoval z EU, pak v rychlém sledu přišel i o post šéfa partaje.

V čele SPD jej vystřídala podobně fanatická kolegyně Andrea Nahlesová, na její projev se můžete podívat na videu níže.

Není divu, že při takovém jednání preference strany nadále padají. Zatímco SPD by ve volbách nyní získala 15,5 procenta hlasů, protiimigrační AfD, která se loni stala třetí nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu, by podle průzkumu dostala 16 procent hlasů. Stala by se tak druhou nejsilnější parlamentní stranou. Konzervativní unie CDU/CSU by podle průzkumu v současnosti dostala 32 procent hlasů, tedy o 0,9 procentního bodu méně než při hlasování loni v září.

Zajímavé je, že podle aktuálního průzkumu by zisky křesťanských a sociálních demokratů nestačily ani na sestavení velké koalice, na jejímž pokračování se strany dohodly. O osudu další vládní spolupráce CDU/CSU a SPD budou členové sociální demokracie od úterý rozhodovat ve stranickém referendu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra