Kontroverzní tweet sdílel profesor z americké Drexel University George Ciccariello-Maher, který kromě vyučování radikální teorie a politiky je také poměrně známým autorem, například knihy „Building the Commune“ o radikálním kapitalismu ve Venezuele. Jeho další kontroverzní myšlenka se na Twitteru ocitla pod těžkou palbou komentářů a někteří ji okamžitě sdíleli s jeho kolegy na Drexel Univerzity.

Tweetem, který byl opravdu netradičním a kouzelným vánočním přáním, ovšem profesor neskončil. Ještě dodal: „Pro upřesnění: když byli běloši zmasakrováni během povstání na Haiti, tak to byla vskutku dobrá věc.“ Naráží tak na antikoloniální a antiotrockou revoluci Haiťanů proti Francouzům, kterou završil masakr 3 až 5 tisíc civilních obyvatel.

Profesor a autor, nicméně, na twitterové pobouření reagoval: „Na Štědrý večer jsem odeslal satirický Tweet o imaginárním konceptu, ,bílé genociděʿ. Pro ty, kteří se neobtěžovali si o tom cokoliv zjistit, bílá genocida je idea, se kterou přišli bílí rasisté a používali ji k zavržení čehokoliv od mezirasových vztahů po multikulturní politiku. Je to výmysl rasistické představivosti, měli bychom se mu posmívat, jsem rád, že se mu posmíváme.“

Mnoho čtenářů a následovníků na sociálních médiích však „vtípek“ nikterak nepobralo, stejně tak jeho zaměstnavatelé. Brzy po incidentu se univerzita oficiálně vyjádřila: „Přestože univerzita uznává právo své fakulty svobodně vyjadřovat své myšlenky a názory ve veřejné debatě, komentář profesora Ciccariello-Mahera je naprosto trestuhodný, hluboce znepokojivý a v žádném případě neodráží hodnoty univerzity.“

Profesor Maher má zálibu v poněkud netradičních tweetech…

Profesor se vyjádřil i k samotnému prohlášení univerzity: „I když byl Drexel doposud veskrze přívětivý, toto prohlášení je zneklidňující. Přestože zdůrazňují moje právo na svobodné vyjádření, toto prohlášení označuje můj satirický tweet jako ,naprosto trestuhodnýʿ. Nejvíce nešťastné na tom je, že tímto prohlašováním ustupuje skutečně trestuhodným hnutím a organizacím, které jsem kritizoval. Na univerzitní úrovni, každopádně, toto prohlášení – navzdory vlažné obraně svobodného projevu – vysílá mrazivou zprávu a zavádí děsivý precedens (…)

Rasismus je zpátky v sedle a my s ním musíme bojovat všemi prostředky. V tomto boji se univerzity musejí rozhodnout, jestli se postaví na stranu svobodného projevu a akademické debaty, nebo na stranu rasistických pobudů.“

Kromě zjevného pobouření, plynoucího dle slov profesora z „nepochopení satirického vánočního vtípku“, lze namítnout, že druhý příspěvek o reálné genocidě Francouzů na Haiti a tvrzení, že šlo o něco správného, nikterak nebojuje proti rasismu a nenávisti, ba právě naopak. Lze ovšem z jistého úhlu pohledu argumentovat, že jde o projev politické spravedlnosti, byť radikální (ale tím se Ciccariello-Mahera nikterak netají), vykonané nicméně na civilním obyvatelstvu, a ne na pravých kolonizátorech. Jeho reakce stojí za zvážení. Je pochopitelné, že celý Twitter profesoru do hlavy nevidí, a tak se vzteká, ale nehledě na to, jak svá slova myslel nebo nemyslel, na vyjádření univerzity skutečně je něco mrazivého.

Totiž že nezáleží na tom, jak je věc míněná, ale na to, jak na ni veřejnost reaguje, a zadruhé, daleko závažnější je stále intenzivnější válka za korektnost. Je to slovo už ohrané, používané všelijakými živly jako štít, aby mohly říkat naprosto cokoliv, nebo například Donaldem Trumpem během své kampaně, ale princip klíčový. Pokud už autor nemůže být satirický, byť s příchutí černého humoru nebo jakkoliv nevkusně, aniž by čelil problémům ze strany společnosti i zaměstnavatel, jaký precedens to vytváří? Lynčování George Ciccariello-Mahera, ať už se pomátl, nebo jen konstruuje špatně pochopitelné „vtípky“, totiž dláždí cestičku k situacím, kdy nesmíme nikoho pobouřit svým vtípkem, nebo dokonce názorem.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.informationliberation.com/?id=56030https://georgeciccariello.com/http://drexel.edu/now/archive/2016/December/Drexel-response-Ciccariello-Maher/