Jako by nestačilo, že Čína buduje z mezinárodního pohledu nelegální umělé ostrovy s vojenskými základnami, a také to, že na rostoucí tlaky reagují Američané se svými loděmi a drony, nyní se rozhodli do divadla přidat i Japonci, a zřejmě hned jako jeden z hlavních hráčů.

Japonsko totiž plánuje vyslat do krizové zóny největší ze svých bitevních lodí na dobu 3 měsíců. Alespoň tak hovoří několik zdrojů, ze kterých agentura Reuters vychází. Pokud je to celé pravda, pak se jedná o největší demonstraci námořní síly Japonska od 2. světové války.

Loď, schopná sloužit i jako „letiště“ pro helikoptéry zvaná Izumo, vyjede na moře v květnu, přičemž se zastaví v Singapuru, v Indonésii, na Filipínách a na Srí Lance. Posléze se připojí k vojenskému cvičení USA a Indie v oblasti Malabar. Tam se však objeví až v červenci. Klíčové z hlediska demonstrace síly je to, že nepojede přímo na cvičení, ale hodlá se nějakou dobu promenádovat v Jihočínském moři.

Jiný zdroj prohlašuje, že Japonsko plánuje pozvat filipínského prezidenta Rodriga Duterteho na prohlídku jejich válečné lodi v době, kdy dorazí do přístavu Subic, který se nachází zhruba 100 kilometrů západně od města Manila. Mluvčí japonských námořních obranných jednotek se k tomu však nevyjádřil, takže se jedná jen o spekulaci.

Samotná loď Izumo měří 249 metrů na délku, je velká srovnatelně jako její předchůdci z 2. světové války a může operovat s 9 helikoptérami. Jejím primárním účelem je bojovat s ponorkami. Japonsko tuto loď klasifikovalo jako torpédoborec, neboť má kvůli dohodám zakázáno investovat do ofenzivních plavidel. V reálu ale tato loď umožňuje vojenské operace daleko za hranicemi bezprostřední sféry Japonska.

To vše v napjaté atmosféře, kdy si území bohaté na rybolov i další suroviny nárokuje takřka každá země v oblasti Jihočínského moře. Počátkem tohoto měsíce navíc čínský velvyslanec v Japonsku obvinil Tokio a Washington z toho, že ukazují Peking jako nepřítele v zájmu posílení vlastních vzájemných vztahů. Tomu všemu nepřidala administrativa Donalda Trumpa, která se zapřísáhla udržet nyní již dlouholetou obrannou alianci s Japonskem, obzvláště co se týče stability a vlivu v Jihočínském moři.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.reuters.com/article/us-japan-navy-southchinasea-exclusive-idUSKBN16K0UPhttp://www.scmp.com/news/asia/southeast-asia/article/2078420/huge-show-force-japan-send-helicopter-carrier-izumo-southhttp://www.businessinsider.com/r-exclusive-japan-plans-to-send-largest-warship-to-south-china-sea-sources-say-2017-3