Oceán vyplavil na novozélandskou pláž Muriwai Beach podivný objekt, který se na chvíli stal celosvětovou senzací a zprávy o něm se objevily na webu nejednoho bulvárního plátku. Fotografie takzvané Muriwaiské příšery se poprvé začaly šířit na Facebooku. Vyfotila je Novozélanďanka Melissa Doubledayová a díky četnému sdílení se snímky velmi rychle dostaly do médií po celém světě. „Nejdříve jsem si myslela, že to jsou vyplavené velryby, ale jak jsem se k objektu přibližovala, všimla jsem si něčeho divného. Vypadalo to jako hromada červů lezoucích z mušlí. Nikdy předtím jsem nic takového neviděla,“ popsala Melissa svoje pocity z podivuhodného objevu novináři z The Sydney Morning Herald.

Bulvární weby zprávu o mořské příšeře přijímaly pochopitelně s velkým nadšením, a mnozí čtenáři si tak mohli opravdu myslet, že na Novém Zélandu se objevil jakýsi hlubinný netvor. Některé články dokonce mluví o mimozemském původu tohoto objektu. Vysvětlení je přitom o poznání méně senzační. I přesto, že fotky a videa záhadného předmětu vypadají opravdu, jako by se jednalo o organismus z jiného světa, existuje pro celou věc docela jednoduché objasnění.

Příšera? Ani moc ne... Foto Melissa Doubleday
Příšera? Ani moc ne… Foto Melissa Doubleday

Vypadá to, že ono neuvěřitelné monstrum z hlubin oceánu není nic jiného než naplavenina obalená zvláštním druhem korýšů. Konkrétně se tento doslova mimozemsky vypadající druh živočicha nazývá Vilejš stvolnatý a patří do skupiny takzvaných svijonožců. Tito tvorové mají také jednu typickou vlastnost, která se jim na Muriwai Beach stala osudnou. Jakmile se jednou k něčemu přichytí, už se nemohou hýbat. Jejich těla umí vyprodukovat zvláštní druh pojiva, kterým se dokážou v moři přichytit k jakémukoliv povrchu. Když se ovšem přilepí například na dřevěnou paletu, kterou moře později vyplaví na souš, čeká je kromě několika dnů mediální pozornosti především smrt. A takhle vznikla i údajná novozélandská příšera.

I když můžeme mít nevysvětlitelné záhady rádi a čas od času na ně i opravdu narazíme, neznamená to, že musíme nekriticky zbaštit každý nesmysl.

Chcete sobě nebo někomu jinému udělat radost hodnotným dárkem pod stromeček? Šifra pro vás opět připravila pořádnou nadílku. Vánoční balíčky všech vyšlých čísel a čísel, která vyšla během letošního roku, za skvělou cenu, slevy na předplatné, tištěné i digitální, dárkový certifikát a různé akce…

Lukáš Marek

Zdroj: http://www.sciencealert.com/people-are-freaking-out-over-this-monstrosity-that-washed-up-on-a-new-zealand-beach