Při náletech v Sýrii zabila koalice vedená USA čtyři Rusy

O tom, že válka v Sýrii není a nikdy nebyla to, za co se vydává, již téměř nikdo nepochybuje. Média se sice dlouho snažila vzbuzovat dojem, že nespokojený syrský lid se vzbouřil proti svému prezidentovi a o válce mluvila jako o občanské, ale tato verze se brzy stala neudržitelnou.

Stále více indicií naznačovalo, že je to klasická zástupná válka, kde jde o geopolitický vliv, strategické území, peníze, nerostné suroviny – tedy jako u každé války.

Nyní ruská média přinesla informaci, že při náletech na východě Sýrie, kterými takzvaná mezinárodní koalice vedená Spojenými státy minulý týden odrážela útok vládních a provládních sil na své kurdské a arabské spojence, byli zabiti i čtyři Rusové. Tito Rusové navíc v Sýrii nebyli jako ruští vojáci, ale jako zaměstnanci kontraktorské firmy.

Ruská vojska jsou přitom de facto jediná, která v Sýrii mohou být oficiálně, neboť je o pomoc požádal syrský prezident Bašár Asad.

Kontraktorské firmy se přitom využívají v každém moderním konfliktu, od Iráku a Afghánistánu přes Ukrajinu. Nikdy tak nemáme skutečný přehled, kdo proti komu v jakém počtu bojuje. A tak se některé strany, jež samy sebe označují za prodemokratické, mohou tvářit, že nikdy nebojovaly, protože za ně špinavou práci dělá někdo jiný. Stačí si vzpomenout na ty všechny slavné americké „poradce“ nebo rebely, které „pouze cvičí“.

Oběťmi náletů ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur se nyní podle organizace Conflict Intelligence Team (CIT) stali Stanislav Matvějev, Igor Kosoturov, Vladimir Loginov a Kirill Anaňjev, kteří v Sýrii působili jako vojáci najatí Vagnerovou soukromou vojenskou společností. Nebyli tedy – přinejmenším oficiálně – součástí ruských sil, které od září 2015 pomáhají ruskému spojenci v Damašku, prezidentu Bašáru Asadovi, k ovládnutí bojiště. Informace o úmrtích posléze ruským médiím potvrdili spolubojovníci a pozůstalí. „Datum smrti odpovídá americkému náletu,” řekl Matvějejův nevlastní bratr Igor Packo s tím, že pozůstalí dosud neznají ani přesnou příčinu smrti, ani to, zda tělo bude převezeno k pohřbu do vlasti, jak se děje v případě zabitých ruských letců či poradců.

Aby toho nebylo málo, v Sýrii umírají také Izraelci, kteří tu na rozdíl od Rusů oficiálně ani nejsou. Nejprve byla v sobotu 10. 2. sestřelena izraelská stíhačka nad Sýrií poté, co se snažila zlikvidovat íránský dron, který měl zavítat a izraelské území. Následovala izraelská odveta. Při náletech padlo nejméně šest syrských vojáků a jejich spojenců.

Syrská válka tak vypadá pouze jako neutrální „hřiště“ pro konflikt globálních rozměrů. A ač už probíhá od roku 2011, nejenže není u konce, ale stále přituhuje.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra