Řada archeologických či paleontologických objevů by se neobešla bez pořádné porce štěstí. Fakt, že náhoda může být v těchto oborech zásadním faktorem, potvrdil nedávný objev devítiletého chlapce, který doslova zakopl o 1,2 milionu let starou zkamenělinu klu stegomastodona, dávno vyhynulého představitele čeledi slonovitých.

Devítiletý Jude Sparks z Nového Mexika byl zrovna na procházce se svou rodinou v poušti poblíž města Las Cruses, když se mu při hře na schovávanou s mladším bratrem Hunterem stala menší nehoda. Jude zakopl a spadl do díry přímo vedle něčeho podivného, co vypadalo jako obří zkamenělé zuby. „Hunter říkal, že to jsou to jen kosti nějaké velké krávy,“ řekl Jude KVIA.NEWS. „Nevěděl jsem co to bylo, ale bylo mi jasné, že je to něco neobyčejného,“ dodal chlapec.

Stegomastodon

Chlapci přivedli na místo rodiče, aby jim ukázali, co našli. Ani ti si synovým nálezem nebyli jistí, a proto ho raději předtím, než odešli pryč, vyfotografovali. Objekt jim prý připomínal lebku slona. Po příchodu domů rodina Sparksových neváhala a na internetu vyhledala kontakt na odborníka, profesora biologie Petera Houdea, aby mu mohli zaslat fotky. „Okamžitě jsem poznal, že je to něco velkého, na místo jsme se s rodinou Starksových vrátili hned druhý den, abych se na objev mohl pořádně podívat,“ řekl Houde. Ukázalo se, že s identifikací nálezu byl nejblíže malý Jude, ze země opravdu vyčníval kel.

Pozůstatky dávného předchůdce dnešních slonů profesor Houde na místě důkladně zahrabal, aby se k nim nedostal někdo méně zodpovědný, než byli Starksovi. Po nějaké době dal dohromady výzkumný tým, a když se mu podařilo získat i povolení, pustil se do vykopávek. Kousek po kousku Houde s týmem odkrýval další a další části fosílie, až se ukázalo, že v díře leží téměř celá lebka.

Podobné fosílie se podle profesora na zemském povrchu nacházejí jen hodně vzácně a jsou velmi křehké. Jude si klu všiml pravděpodobně díky silným dešťům, které v období objevu zasáhly oblast a odplavily nánosy hlíny. „Jsme velmi vděční, že nás rodina Sparksových kontaktovala, protože kdyby se do odkrývání nálezu pustili sami, mohli by všechno zničit. Takovou práci je třeba dělat velmi opatrně a člověk musí opravdu vědět, co dělá,“ řekl Houde deníku The New York Times.

Lebku paleontologové převezli na Univerzitu Nového Mexika, kde by měla být vystavená pro veřejnost. Houde v prohlášení univerzity s vřelým odkazem pro devítiletého šťastlivce Judea Sparkse napsal: „Doufám, že tento exemplář zůstane vystaven a tento malý chlapec bude moci přivést své kamarády či později jeho vlastní děti a bude moci říct: Podívejte se, co jsem našel.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroj: http://www.sciencealert.com/these-boys-thought-they-d-found-a-big-fat-rotten-cow-it-was-a-1-million-year-old-stegomastodon