Reportéři Seznam.cz Sabina Slonková a Jiří Kubík našli a vyzpovídali pětatřicetiletého Andreje Babiše, ztraceného syna českého premiéra. Dokázali tak to, co se nepodařilo české policii, která se jej marně snaží najít už rok, neboť je obviněn v kauze dotačního podvodu.

To, co novinářům řekl, je dosti šokující. Jednak přiznal, že něco k Čapímu hnízdu podepsal, ale nevěděl co. A pak také potvrdil, že byl unesen na Krym. Proti jeho vůli jej tam držel Petr Protopovov, který pracuje pro jeho otce. Pan Protopopov a jeho manželka Dita, která byla psychiatričkou Babiše mladšího, prý zneužili jeho důvěry a dle jeho slov šlo o velmi nepříjemný zážitek. Andrej Babiš mladší má psychické problémy a přiznal, že bere léky. Reportéři Seznamu jej vypátrali ve Švýcarsku, dostali se ke dveřím jeho bytu a celé setkání natočili na skrytou kameru.

Po odvysílání reportáže se strhla se mela. Na premiéra se vrhla celá opozice, která požaduje jeho demisi. Ten se ale brání: „Můj syn Andrej, kterého novináři přepadli ve Švýcarsku, kde žije s matkou, a tajně ho natáčeli kamerou a kladli mu sugestivní otázky, to je skutečně vrchol hyenismu. Natáčet takto psychicky nemocného člověka je odporné a hnusné.“ A dodal, že nikdy netušil, že bude jednou muset komentovat zdraví svých dětí. „Za své děti jsem ochoten položit život,“ řekl Babiš, jenž je přesvědčen, že jde o připravený scénář, který jej má dostat z politiky. Na to ve sněmovně zareagoval tradiční Babišův kritik Miroslav Kalousek s tím, že „do hnoje kriminální kauzy své děti zatáhl jejich otec, rozhodně ne opoziční politici nebo novináři“. Kalouskův kolega Jiří Pospíšil označil novou kauzu jako jednu z nejhorších po roce 89.

Regenračné centrum

Andrej Babiš, jenž je zrovna – možná trochu příznačně – v sicilském Palermu, si ale myslí, že mají tyto nové události jasný terč – jeho působení v politice, a novináře označil za hyeny: „Tahle kampaň souvisí s tím, že se blíží 17. listopad, kde už se svolává živý řetěz proti mně, který mi má znemožnit, abych uctil památku oběti 17. listopadu. Celá tato kampaň má za cíl vyštvat mě z politiky.“ A dodal: „Je to další pokus destabilizovat politickou situaci v České republice, které se daří, a tentokrát ji destabilizovat odporným útokem na moje děti.“

Šokující jsou obě varianty – ať už jsou informace novinářů pravdivé, nebo jde o připravenou kampaň. Andrej Babiš starší trvá na tom, že o žádný únos nešlo, je jeho syn Andrej Babiš mladší psychicky nemocný a musí být pod dohledem. Bipolární poruchou prý trpí i jeho dcera. To je náhoda.

Regenračné centrum

Celá kauza přináší víc otázek než odpovědí. Čeká nás zřejmě horký podzim. Celé to působí každopádně zcela bizarně a bude zajímavé pozorovat, zda to Babišovi uškodí, nebo se ho zase naopak národ zastane a on vyjde z kauzy zase silnější. Pokud se potvrdí druhá varianta, začnu si myslet, že jde o další geniální marketingovou kampaň v duchu „chudák Andrej, podívejte se, co mu zase provedli“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra