Český premiér Andrej Babiš v úterý odlétá do Washingtonu. Během třídenní návštěvy Spojených států se dočká i přijetí Donaldem Trumpem v Bílém domě, o což před ním marně usiloval český prezident Miloš Zeman.

Jedním z dalších bodů Babišova programu pak bude návštěva centrály CIA v Langley ve Virginii, kde jej přijme přímo ředitelka Ústřední zpravodajské služby Gina Haspelová.

I když se někdy podle jejich chování zdá, že čeští politici musejí jezdit do CIA pravidelně, tohle tu zřejmě ještě nebylo, aby tak vysoký představitel České republiky rozjímal oficiálně s agenty cizího státu. Na druhou stranu, podle archivů má Andrej Babiš s tímto prostředím bohaté zkušenosti.

„Ano, ta návštěva je v programu. Dostal jsem pozvání a víc k tomu nemám žádný komentář,“ řekl předseda vlády na tiskové konferenci.

Česká média na návštěvě cizí tajné služby nevidí nic divného, naopak zaujala postoj, ze kterého čiší typický lehce řitně-alpinistický podtext „oni nás berou, to je super“. Novináři však zřejmě koukají příliš na filmy, kde jsou agenti CIA vyobrazováni obvykle jako zachránci světa a bojovníci za spravedlnost. Ve skutečnosti je činnost CIA mnohem méně romantická, jak víme z četných podpor barevných a jiných revolucí.

„Je to velké, symbolické vyjádření důvěry českým tajným službám. Jako by tím Američané říkali, je tady něco, co dobře funguje, děkujeme,“ řekl o návštěvě českého premiéra v CIA bývalý český zpravodajec Lidovým novinám, které patří právě Andreji Babišovi.

A to je právě ten problém. Jestli je CIA s českými tajnými službami spokojená, může to znamenat pouze to, že je CIA ovlivňuje k vlastní spokojenosti. Ostatně není to tak dlouho, kdy česká Bezpečnostní informační služba (BIS) prohlásila, že by neškodilo změnit učení dějepisu ve školách, neboť je příliš proruský.

Uvidíme, co bude po svém výletě vyprávět Andrej Babiš. Těžko předpokládat, že ho američtí rozvědčíci pozvali jen na den otevřených dveří. Nebyl by prvním ani posledním politikem, kterého tato americká agentura „zlanařila“. Otázka je, proč jeho návštěvu vytrubují takto do světa. Že by nějaký vzkaz pro druhou stranu?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra