Tragikomedie kolem Českého slavíka pokračuje. Poté, co vyšlo najevo, že pořádající agentur Musica Bohemica nezapočítala skupině Ortel a jejímu zpěvákovi Tomáši Ortelovi všechny hlasy (psali jsme zde), vrátila cenu pro nejlepší skupinu kapela Kabát, a následně i Michal David, jenž skončil v kategorii zpěvák na druhém místě.

Přesto, že agentura nejprve odmítala zveřejnit počet hlasů pro jednotlivé interprety, pod tlakem okolností ustoupila a učinila tak. A potvrdilo se tak, že šlo o kolosální podvod, neboť Ortel by s přehledem vyhrál.

Poté, co se Michal David připojil ke skupině Kabát a ve středu oznámil, že vrací svého Stříbrného slavíka, kterého získal v kategorii zpěváků, zveřejnila pořádající agentura Musica Bohemica výsledky tak, jak byly před odečtením hlasů skupině Ortel a zpěváku Tomáši Ortelovi. Podle nich mezi kapelami vyhrál Ortel a Tomáš Ortel byl mezi zpěváky druhý, předstihl ho pouze božský Karel Gott.

V součtu bodů – před odečtem za domnělé porušení pravidel fanoušky Ortelu (které spočívalo zřejmě v tom, že hlasovali pro Ortel) – získala tato kapela mezi skupinami 36 146 hlasů. Kabát, který cenu za vítězství získal, ale vrátil ji, jich má 31 072 a Chinaski 18 783. Mezi zpěváky získal Karel Gott 40 529 bodů, Tomáš Ortel 31 086 a Michal David 17 993. Z nových údajů tak vyplývá, že Ortelu ubrali v kategorii skupiny neuvěřitelných 16 000 hlasů a v kategorii zpěvák 15 000 hlasů.

Tím to ale nekončí. Agentura Musica Bohemica totiž i přes zveřejnění opravdových čísel (doufejme) trvá na tom, že bez ohledu na zveřejněná reálná čísla platí oficiální výsledky zveřejněné v sobotu!

Takže sice jsme podvodníci, ale nechceme, aby v hlasování fanoušků vyhrál Ortel, a tak prostě nevyhraje. Tohle by skutečně nevymysleli ani komunisti, a ti byli v tomto ohledu velmi vynalézaví.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra