Ještě před pár lety by se něo takového zdálo nemožné, ale je to tak: mocné Monsanto prohrálo u soudu a musí zaplatit gigantické odškodné za svůj jedovatý herbicid RoundUp.

Těžce nemocný Dewayne Johnson zažaloval nechvalně proslulou společnost kvůli zničenému zdraví. RoundUp je podle stále většího množství indicií rakovinotvorný, i když to Monsanto roky tajilo. „Kdybych věděl, že to je škodlivé, tak bych to nikdy na školních pozemcích nestříkal… Je to neetické,“ prohlásil před soudem v San Francisku pan Johnson, který má diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom a jeho vyhlídky na přežití nejsou valné. Šestačtyřicetiletý muž a otec tří dětí pracoval jako správce školních pozemků na sanfranciském předměstí Benicia a ze svých potíží obvinil právě Roundup, kterým hubil plevel kolem školy. Když začal pracovat s Roundupem, viditelně se mu zhoršila pleť – po celém těle se objevily vyrážky, léze a boláky. Před čtyřmi roky mu doktoři našli rakovinu.

Soud mu dal za pravdu a Monsanto mu musí zaplatit 289 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 6,5 miliardy korun. Částku tvoří 39 milionů dolarů, které požadoval pan Johnson, jehož rakovina je podle lékařů v posledním stadiu, a dalších 250 000 000 dolarů jako součást „trestu“.

Monsanto, jež koupil nedávno německý koncern Bayer za astronomických 63 miliard dolarů, tvrzení o karcinogennosti herbicidu, kterou prokázalo mnoho studií, jež neplatilo Monsanto (ty „firemní“ studie vycházely „překvapivě“ bezvadně), odmítá, a to dost zajímavě, tak, jak je zvyklé. „Na základě vědeckých důkazů, ověřování provedenému ve světovém měřítku a na základě desítek let praktických zkušeností s využíváním glyfosátů se Bayer domnívá, že je glyfosát bezpečný a není karcinogenní,“ uvedla firma.

I Světová zdravotnická organizace WHO přitom na základě epidemiologických studií, studií na zvířatech a dalších výzkumů klasifikovala glyfosát jako „pravděpodobně karcinogenní pro člověka“ a desítky studií, které neplatila samotná firma Monsanto, to vidí podobně. Ovšem studie, které ovlivňovala přímo či nepřímo splečnost Bayer/Monsanto, vycházejí jak jinak než bezpečně. Úřady pak šly celou dobu Monsantu na ruku.

Na tohle není Monsanto zvyklé, a proto se chce proti pátečnímu rozsudku odvolat. Společnost Bayer ve svém sobotním prohlášení uvedla, že glyfosát považuje za „bezpečnou a nekarcinogenní“ látku.

Tato žaloba je ale poze jednou z mnoha a mohla by nastavit zajímavý precedens. Projednávat se budou tisíce dalších případů, neb firmu zažalovalo již kolem 5000 lidí. Šest a půl miliardy, které musí dát panu Johnsonovi, jsou pro Monsanto dobré. Ale kdyby takto musela platit v desítkách případů, mohlo by ji to položit na kolena. Svět by se bez Monsanta jistě obešel.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra