Policie obvinila z terorismu první tři migranty „z Česka“. Jde o bývalého pražského imáma neboli muslimského duchovního Sámera Shehadeha, o nějž se již dříve zajímaly tajné služby, jeho bratra a jeho švagrovou. Policie viní příbuzné Sámera Shehadeha z toho, že se v Sýrii účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci al-Káidy, a imám jim podle vyšetřovatelů v cestě pomáhal a činy schvaloval.

Sedmadvacetiletý Omar Shehadeh, bratr imáma, podle policistů odcestoval v říjnu 2016 do Sýrie do válečné oblasti, kde ve městě Idlib dobrovolně vstoupil do teroristické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, v překladu Fronta dobytí Sýrie, což je nástupnická organizace teroristické An-Nusrá, původní sesterské organizace al-Káidy.

„Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil ‚bratry‘ k boji a páchání teroristických útoků,“ cituje MF Dnes zprávu policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu v obvinění. „Jsou stíháni jako uprchlí. Já se s nimi asi těžko spojím, když ani policie přesně neví, kde se nyní nacházejí,“ řekl pražský advokát Adam Kopecký, který byl obviněným přidělen ex offo.

Druhou obviněnou je čtyřiadvacetiletá Fátima, dříve Kristýna, která se provdala za Omara podle islámského práva šaría, aniž jej viděla. „Sama se označuje za mudžahedína v džihádu, v němž Omarovi zajišťuje aktivně zázemí bojovníka vařením, praním a společně cvičí se zbraní,“ doplňují policisté.

Třetí a klíčovou osobou je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh. Právě jeho policisté sledovali a z jeho elektronické komunikace vědí, že odjezd bratra do Sýrie do bojů schvaloval a Fátimě pomohl do Sýrie vycestovat.


Pod zdánlivě klidným povrchem se dějí i v Česku zajímavé věci…

O Sámera Shehadeha, který se nyní skrývá údajně v Mauritánii, se zajímaly tajné služby už v minulosti, když poslal muslimům přes aplikaci WhatsApp vzkaz, aby se neúčastnili bohoslužby proti terorismu spolu s křesťany. „Kdo věří v Alláha a v soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval,“ napsal tehdy doslova Shehadeh.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/prazsky-imam-ve-sluzbe-teroristu-dlk-/domaci.aspx?c=A180122_204612_domaci_ane