Zatímco se nepatrná část Slováků dostavila o víkendu k volebním urnám zvolit si prezidentku Zuzanu Čaputovou (dorazilo pouhých 41,79 procent lidí, což znamená historicky nejnižší volební účast a nikterak skvělou vizitku pro demokracii), poněkud ve stínu zůstalo první kolo prezidentských voleb na Ukrajině.

Jestliže na Slovensku postupila do druhého kola a v něm zvítězila kandidátka, kterou valná část veřejnosti ještě před půl rokem pořádně neznala (možná je to tak lepší), na Ukrajině postoupili do druhého kola dva komici. První komik, nebo spíš komediant je reálný, ze života – stávající prezident Petro Porošenko, který se ze všech sil snaží obhájit svůj post.

Jde přitom o oligarchu, který byl ministrem ve vládě prezidenta Janukovyče, kterého po státním převratu, jenž se vžil pod názvem Majdan, vystřídal, takže si Ukrajinci vůbec nepomohli. Zato si pomohl Porošenko, který ještě víc zbohatl. Kdyby tehdy Ukrajinci seděli doma, dneska by se měli sice špatně, ale pořád o dost lépe než dnes.

Jedním z největších „úspěchů“ Porošenkovy vlády je permanentní udržování občanské války na východě země, která mu zřejmě obchodně vyhovuje, a rozmach neonacismu a krajně pravicového extremismu. Vrcholem pak bylo přiznání statusu válečných veteránů banderovcům, kteří za druhé války páchali ta největší zvěrstva a před jejich krutostí bledli závistí i mnozí nacisté.

Porošenko sice tahá za kratší konec provazu, ale podle nálad veřejnosti může považovat za úspěch již to, že se dostal do druhého kola – o tři procentní body porazil bývalou premiérku Julii Tymošenkovou.

Tam se utká s komikem televizním – Volodymyrem Zelenským, jehož jedinou kvalifikací je, že hraje prezidenta v seriálu, který je možné sledovat jak v televizi, tak na internetu. Tím má publicitu zaručenu a odrazilo se ta na výsledku – od doby, kdy na konci roku v jednom díle oznámil svou kandidaturu, jeho popularita roste. Je to asi podobné, jako kdyby u nás kandidoval Jára Cimrman – taky by s přehledem vyhrál.

I když vypadá tento druhý komik neškodně, je jen loutkou jiného oligarchy, Igora Kolomojského, který je naštvaný, že se do funkce dostal Porošenko a díky své funkci začal krást i tam, kde dříve kradl Kolomojskyj. A tak se teď bude snažit vyhrát, aby mohl zase krást on.

V ukrajinském volebním cirkusu kandidovalo celkem 39 kandidátů, z nichž kromě Porošenka, Zelenského (Kolomojského) a Tymošenkové nestojí nikdo ani za řeč.

Favoritem druhého kola bude jednoznačne komik televizní, který, pokud se nestane nic zásadního, zřejmě porazí komika čokoládového (Porošenko je majitelem továrny na cukrovinky a přezídá se mu čokoládový král), ale Ukrajincům to může být jedno, protože se stejně nic nezlepší, spíš naopak. Radost mohou mít snad jenom z toho, že komik televizní bude aspoň vtipný. Pozitivní je také to, že k volbám dorazilo o dvacet procent více voličů než na Slovensku.

Člověk si tak jenom říká, proč vlastně svrhávali toho Viktora Janukovyče, který jen těžko mohl být horší. Výsledky ukrajinských voleb byly sice ohlášeny na apríla, ale podle všeho to Ukrajinci myslí vážně.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojíhoMůžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra