Veřejné záchody musí být v budoucnu vždy „genderově neutrální jednotlivé kabiny“ s mísou, které se říká urinál, pro ženy i pro muže. Pisoáry pro muže musejí nahradit urinály.
Rudo-zelený senát chce v Berlíně zreorganizovat fungování veřejných WC. Za tímto účelem senátorka pro životní prostředí Regine Güntherová spolu s firmou Zebralog a Technickou univerzitou sepsala 97stránkovou „záchodovou koncepci pro Berlín“. Nechybí v ní proklamace o hygieně, bezbariérovosti a bezpečnosti, což je moderní zaklínadlo současné doby.

Na straně 30 se nachází kapitola o „pohlavní rovnosti žen a mužů“. Tady se dá přečíst, že je to nespravedlivé, pokud muži mohou močit ve stoje, ale ženy ne. Doslova se píše: „Z hlediska rovnosti pohlaví jsou pisoáry nepřijatelné.“
Odborníci v senátu si uvědomili, že je důležité mužům místo toho nabídnout urinály, protože „inklinují k divokému močení“ víc než ženy. Přesto se ale i ženám musí nabídnout možnost ulevit si vestoje.

Tak… a jsme v urinálu. Foto Stylepark AG

Konvenční pisoár na stěně nemohou ženy používat, takže jsou zapotřebí nové modely. Které to jsou?

Stejnou otázku si položili „záchodoví odborníci“ v senátu a řešení nalezli u jednoho italského návrháře. Jmenuje se Matteo Thun, žije v Miláně a v roce 2004 vyhrál cenu za design Compasso d’Oro za urinál pro ženy Girly, který navrhl pro firmu Catalano.

Podle koncepce berlínského senátu musí být veřejné záchody v budoucnu v podstatě „genderově neutrální samostatná kabina“ se záchodovou mísou a urinálem pro muže i ženy. Místa, kde jsou jenom pisoáry, se musí dovybavit i urinály pro ženy.

Regenračné centrum

To, co v celé koncepci WC chybí, je prokázat nezbytnost urinálu pro ženy. Co na to říkají samotné ženy? Kde je nějaká anketa nebo veřejná diskuse? Cítí diskriminaci, když se podívají na pisoár, který nemohou použít? Cítí se více než 100 let za dobu existence pisoáru znevýhodněné? A kdo vůbec požaduje urinál pro ženy? Je to doopravdy důležité? Anebo je to spíš tak, že se prostě berlínská levice jenom definitivně pomátla?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: http://www.focus.de/regional/berlin/frauen-urinale-fuer-berlin-senat-beschliesst-toilettenkonzept-fuer-geschlechtergerechtigkeit_id_7434820.htmlhttp://www.bz-berlin.de/berlin/kolumne/senat-fordert-urinal-ein-fuer-frauen-weil-das-pissoir-ungerecht-isthttp://www.berliner-kurier.de/berlin/kiez—stadt/gleichberechtigungs-pissoirs-geplant-senat-will-frauen-im-klo-stehen-lassen-28114052